Víte co mají společného sudetští Němci a Turci v Bavorsku? Jsou to přistěhovalci.

S tímto přirovnáním si politici bavorské vládní CSU u svých nejvěrnějších pěkně „zavařili“.

Když předseda poslanců v zemském sněmu Georg Schmid a jeho kolegové upozorňovali novináře na nechuť mnohých tureckých přistěhovalců sžít se s německou kulturou, dali Turkům za příklad sudetské Němce.

„Po druhé světové válce se například Bavorsku povedlo udělat z vyhnanců sebevědomé Bavory se sudetoněmeckými kořeny. Proč by se něco podobného nemohlo stát ve 21. století?“ ptal se Schmid.

Landsmanšaft chce omluvu

Příměr s Turky ale sudetské Němce urazil natolik, že chtějí omluvu. „I když jsme žili v Čechách a na Moravě, byli jsme německými státními příslušníky. Mělo by se rozlišovat mezi námi vyhnanci a tureckými přivandrovalci,“ stěžoval si landsmanšaft v týdeníku Der Spiegel.

Sudetští Němci patří mezi nejdisciplino­vanější a nejvěrnější voliče křesťanských sociálů. Z téměř tří milionů odsunutých jich milion skončil právě v Bavorsku. Při loňském loučením s expremiérem Edmundem Stoiberem, mnozí dokonce plakali a protestovali proti svržení „otce Bavorů“.

„Nové vedení nás zcela jistě bude dál brát jako čtvrtý pilíř státu, ale na Stoiberovu éru nikdo nikdy nedosáhne,“ řekl Deníku šéf Sudetoněmeckého krajanského sdružení Bernd Posselt.

CSU je v krizi

Na sjezdech landsmanšaftu se spolu vždy ostře obouvali od České republiky a požadovali omluvu za poválečný odsun Němců z Československa.

Pro CSU, která je v krizi, je nedorozumění další ranou. V březnových komunálních volbách ztratila absolutní většinu v obcích a prohrála starostovské souboje na radnicích největších měst. Lidé se vzbouřili proti nejpřísnějšímu protikuřáckému zákonu. „Docházelo k absurdním situacím, kdy starší, věrné voliče vyháněli hostinští kouřit na chodbu nebo na mráz. Pokud by si pohněvali i sudetské Němce, v dalších volbách by museli strachovat o svou dominantní pozici v Bavorsku,“ tvrdí politolog Thomas Ulrich.

Po Velikonocích slíbila vláda zmírnit zákazy kouření a povolit zapálenou cigaretu například na pivním svátku Oktoberfestu. „Omluva za nedorozumění se sudetskými Němci je už také na stole,“ dodal Schmid.