V Německu se totiž zrodilo překvapení, které může předznamenat i výsledky celostátních parlamentních voleb, které se budou konat příští rok.

Konzervativní křesťanští demokraté (CDU), které podle stranické barvy přezdívají politologové „černí“, budou ve spolkové zemi Hamburku vládnout se Zelenými. Koalici tak sedm týdnů po zemských volbách včera vytvořili rivalové, kteří si vždy „šli po krku“.

„Zrazení voliči Zelených se dnes probudili v posteli, ve které si neustlali,“ komentoval vytvoření koalice šéf frakce sociálních demokratů (SPD) Peter Struck. Právě jeho strana bývá spojencem Zelených, hlavně kvůli sociálním otázkám.

„Co může fungovat v Hamburku, může jednou fungovat i na celoněmecké úrovni. Měli bychom vyvrátit mýtus, že Zelení zásadně nevládnou s CDU. Svou zelenost neztratí,“ řekl televizi ZDF lídr Zelených pro volby 2009 Jürgen Trittin. Trittin by si dovedl představit i spolupráci s CDU kancléřky Angely Merkelové – to se dosud v Německu nikdy nepodařilo.

Hamburským Zeleným se povedlo odsunout výstavbu tepelné elektrárny Moorburg, na oplátku přimhouřili oči nad hloubením koryta Labe.
„Je to úspěch. Pokud bychom takhle přesvědčili kancléřku o zavedení minimální mzdy a odpojení jaderných elektráren, mohli bychom s ní do vlády,“ uvedl Trittin. Večer pak námluvy dementoval. Nebyla to prý nabídka, ale jen uklázka toho, že jsou mezi stranami bariéry.

Ale zpátky na zem. „Kdo umí počítat, ví, že reálnější je koalice semaforu – tedy červené SPD, žluté FDP a Zelených. Nepředbíhejme volby,“ dodala předsedkyně frakce Zelených Renate Künastová.