Do předvolebních preferencí však už o víkendu může promluvit hlasování do regionálních parlamentů ve třech spolkových zemích. Ty podle pozorovatelů napoví, zda po zářijových volbách bude mít Německo pravicovou koalici CDU/CSU a svobodných demokratů (FDP), nebo bude muset pokračovat vláda velké koalice křesťanských a sociálních demokratů.

Dvě agentury hlásí náskok CDU/CSU před SPD

V anketě agentury Forsa pro časopis Stern a televizní stanici RTL, jejíž výsledky byly zveřejněny ve středu, se pro konzervativní blok CDU/CSU vyslovilo 37 procent voličů a pro SPD 22 procent. Liberálové z FDP, které by si jako příští koaliční partnery přála kancléřka Markelová, skončili na třetím místě s 13 procenty. Z dalších stran by se do dolní komory německého parlamentu, Spolkového sněmu, dostali už jen Zelení, pro které by podle obou průzkumu hlasovalo 12 procent Němců, a postkomunistická Levici s deseti procenty. Ostatní uskupení si rozdělila šest procent hlasů.

Ve stejný den oznámila výsledky nejnovějšího průzkumu i agentura Emnid, podle níž si CDU/CSU připsala 36 procent, SPD 24, FDP 14, Zelení 12 a Levice deset procent. Pokud by se tedy spolkové volby konaly již tento víkend, získala by černo-žlutá koalice CDU/CSU-FDP podle obou průzkumů většinu 50 procent. Spojení SPD, Zelených a kontroverzní Levice by obdrželo jen 44 respektive 46 procent hlasů.

Zneužití služebního vozu se nevyplatilo

Výsledky obou anket potvrzují trend německých předvolebních průzkumů z posledních měsíců, v nichž si CDU/CSU před hlavním konkurentem udržuje stabilní náskok deseti až patnácti procent. Jedním z důvodů, proč se SPD nedaří koaličního partnera dotáhnout, je podle magazínu Stern doznívající aféra sociálnědemokra¬tické ministryně zdravotnictví Ully Schmidtové se zneužitím služebního vozu k cestě na dovolenou do Španělska.

Dvacet dva procent účastníků průzkumu agentury Forsa podle Sternu uvedlo, že je tato kauza ovlivnila při rozhodování koho volit. Mezi voliči SPD se tak vyjádřilo 12 procent dotázaných. Šéf výzkumné agentury Manfred Güllner nicméně tvrdí, že aféra pouze utvrdila v přesvědčení ty, kteří pro sociální demokraty hlasovat beztak nechtěli, a stoupence SPD převážně jen podráždila.

Merkelová je populární stálice

Ještě propastnější rozdíl mezi oběma hlavními stranami je v popularitě jejich kandidátů na kancléřský úřad. Zatímco Merkelovou si ve funkci přeje ponechat 56 procent Němců, jejího vyzývatele z SPD, ministra zahraničí Franka-Waltera Steinmeiera, by jako nového šéfa spolkové vlády chtělo podle průzkumu Forsy jen 18 procent oslovených.

SPD nyní vkládá velké naděje do víkendových zemských voleb v Sársku, Durynsku a Sasku. Slibuje si od nich zahájení obratu ve voličské přízni, jaký se straně podařil před celostátními volbami v roce 2002 a 2005 pod vedením bývalého kancléře Gerharda Schödera. Úspěch CDU může naopak potvrdit odhodlání Němců změnit na podzim stranické složení vlády.