Frank uvedl, že způsob činu odpovídá například útoku z Nice z letošního léta i výzvám teroristických organizací. Z cíle a formy útoku je podle něj možné usuzovat na islamistický motiv, zcela jisté to ale není. Vyšetřovat je proto třeba i další možnosti.

Čtěte také: Seehofer po útoku v Berlíně žádá přehodnocení migrační politiky Německa

Také Frank připustil, že zatčený podezřelý Pákistánec nemusí být pachatelem útoku. O tom, jestli podá žádost o uvalení vazby, zatím Frank nerozhodl. Podle šéfa berlínské policie Klause Kandta je možné, že se skutečný pachatel ještě volně pohybuje v oblasti Berlína.

Šéf Spolkového kriminálního úřadu (BKA) Holger Münch řekl, že zadržený Pákistánec se již dříve dostal do policejní evidence. Povahu deliktu neupřesnil, uvedl jen, že to nebylo v souvislosti se zbraněmi a ani kvůli možným kontaktům na radikální islámské kruhy. "Nebyl hodnocen jako násilník," řekl Münch.

Nejvyšší státní zástupce dnes hovořil o 30 těžce zraněných. Tomu v podstatě odpovídají i aktuální čísla berlínských hasičů, podle nichž zůstává v nemocnicích 15 lidí, kteří jsou v ohrožení života. Těžké zranění utrpělo i dalších 14 osob.

Šéf Spolkového kriminálního úřadu (BKA) Holger Münch vyjádřil přesvědčení, že útokem se nezměnila bezpečnostní situace v Německu. Už před ním totiž úřady před podobnou možností varovaly. Nyní se podle něj varování naplnilo.

Münch také uvedl, že šest dosud identifikovaných obětí útoku kamionem jsou Němci. Sedmou je polský řidič nákladního vozu, který byl podle všeho zastřelen.

Čtěte také: Merkelová: Musíme vycházet z toho, že šlo o teroristický útok