Rychlovlak ICE 511 začal hořet mezi stanicemi Siegburg a Montabaur okolo půl sedmé ráno. Podle deníku Deutsche Welle ucítil jeden z pasažérů kouř a okamžitě stiskl tlačítko pro nouzové zastavení vlaku. Během následné záchranné operace se podařilo dostat všech 510 pasažérů do bezpečí. Podle policistů utrpěla pětice osob lehká zranění, která byla většinou způsobena při pokusu o opuštění vlaku.

Oheň zachvátil dva vagony soupravy a hustý dým krátkodobě přerušil provoz i na části nedaleké dálnice A3. Zasahujícím hasičům se podařilo plameny zlikvidovat, vysokorychlostní trať z Kolína nad Rýnem do Frankfurtu na Mohanem však musela být uzavřena.

Příčinu požáru se zatím odhalit nepodařilo. „Děkujeme požárním jednotkám za likvidaci plamenů i všem, kteří pomohli postarat se o cestující,“ uvedl v tiskovém prohlášení železniční dopravce Deutsche Bahn (DB). Pasažéři byli dopraveni do nedalekého města Dierdorf, odkud je v brzkých odpoledních hodinách přepravily náhradní spoje.

Cesta se protáhne

Jak dlouho uzavírka potrvá zatím není jasné, provoz však nebude obnoven dříve než po víkendu. „Poté, co bezpečnostní složky ukončí vyšetřování, zjistí specialisté škod na trati, nadzemním vedení a signalizačních zařízeních. Současně zahájíme úklidové práce,“ stojí v prohlášení DB.

Soupravy se po jedné z nejvýznamnějších a nejhojněji využívaných tratí celé německé železniční sítě pohybují rychlostí až 300 kilometrů za hodinu. Několikadenní přerušení provozu tak bude pro cestující znamenat výrazné zdržení.

„Vlaky mezi Kolínem a Frankfurtem jsou odkláněny na starou železniční trasu přes Mohuč a Koblenz, cesta proto bude trvat zhruba o 80 minut déle,“ uvádí DB. Úřady však upozorňují, že vzhledem k hustšímu provozu na běžných tratích lze očekávat výrazná zpoždění.