"Respektuji dnes sice rozhodnutí většiny obyvatel Británie, ale můj respekt je přeci jen spojen s hlubokým smutkem," nechal se dnes při návštěvě Bulharska slyšet Gauck. Je přesvědčen, že unie potřebuje reformy, které jí mohou otevřít cestu k nové budoucnosti.

"Brzké ranní zprávy z Británie vedou skutečně k vystřízlivění. Vypadá to na smutný den pro Evropu a pro Británii," uvedlo na twitteru německé ministerstvo zahraničí jménem šéfa diplomacie Franka-Waltera Steinmeiera. "Proklatě! Špatný den pro Evropu," poznamenal na stejné sociální síti vicekancléř a šéf sociálních demokratů Sigmar Gabriel.

"Přál jsem si jiný výsledek," řekl německý ministr financí Wolfgang Schäuble. "Evropa bude teď držet pohromadě," vyjádřil přesvědčení. Podobně to vidí i prezident Evropského parlamentu Martin Schulz, podle něhož řetězová reakce následovat nebude. Unie je na situaci připravena, sdělil německé veřejnoprávní televizi ZDF.

"Evropská unie teď musí vyslat jasné signály o reformě své politiky," je přesvědčen předseda Křesťanskosociální unie (CSU) Horst Seehofer, podle něhož dnešek není pro Evropu dobrým dnem.

Opoziční Alternativa pro Německo (AfD) už z výsledku brexitu stihla obvinit kancléřku Merkelovou, jejíž politika otevřených dveří vůči uprchlíkům je podle strany hlavní příčinou vystoupení Británie z EU. Zároveň dnes AfD slovy svého místopředsedy Alexandera Gaulanda ujistila, že o vystoupení Německa z unie neusiluje.

Výrazně dopředu už se dívá šéf poslanců sociální demokracie Thomas Oppermann, který dnes hovořil o připravenosti přijmout Skotsko do Evropské unie, pokud i v důsledku brexitu časem získá samostatnost.

Britští zastánci vystoupení země z EU nakonec zvítězili v poměru 17,4 milionu ku 16,1 milionu. Německo dlouhodobě setrvání Británie v osmadvacítce podporovalo.