Na spavou nemoc, kterou dívka onemocněla, jí pak sice v nemocnici dali lék – bohužel ale pozdě. Dva dny poté nemoc nad Natašou zvítězila.

Podobný osud potká každý rok desítky tisíc lidí. Ti, kteří onemocní jednou z opomíjených chorob, jako je Chagasova či spavá nemoc, navíc nemají vyhráno, ani když navštíví lékaře. Důvod? Chybí jak účinné léky podávané ústně, tak dostupné a rychlé diagnostické prostředky.

„Čelíme děsivému kruhu opomíjení. Příslušné autority se na tyto nemoci nezaměřují 
s tím, že neexistuje dostatek účinných nástrojů k léčbě. Farmaceutické společnosti neinvestují do výzkumu a vývoje, protože tyto nemoci zasahují převážně populaci v nejchudších místech světa, která nepředstavují výnosný trh. Tento kruh musí být zlomen." říká Gemma Ortiz, poradce Lékařů bez hranic pro opomíjené tropické nemoci. Výsledkem je, že třeba ve východní Africe se nemoc kala azar stále léčí toxickými léky z 30. let minulého století, které se podávají ve formě mnoha bolestivých injekcí. Chagasova nemoc se zase diagnostikuje řadou složitých krevních testů, jejichž provádění je v provizorních podmínkách velmi náročné. To samé platí i o spavé nemoci.

Aby toho nebylo málo, velká část z 60 milionů lidí ohrožených nemocí žije v obtížně přístupných oblastech nebo je pro ně lékař až poslední volbou.

„V jižním Čadu jsme otestovali 2000 lidí a nenašli jediného nemocného. Jenže když jsme chtěli jet dál, přišli za námi místní se ženou, která byla nemocná. Nemohla chodit ani se sama najíst. Ptali jsme se, proč nepřišla předtím na vyšetření, a ona nám řekla, že jí bylo tak špatně, že to nešlo. To nám ukázalo, jak obtížné je dostat se k lidem, kteří potřebují pomoc. Musíme jet do odlehlých vesnic a nahlížet do chatrčí, abychom našli ty, kdo jsou příliš nemocní, nebo se stydí požádat o pomoc," přibližuje Andreas Lindner, člen týmu Lékařů bez hranic.

I když tedy lékaři budou mít dostatečné prostředky na diagnózu a léčbu, bez spolupráce 
s místními vládami a šíření potřebných informací se bude situace zlepšovat jen těžce.

„Národní programy v zasažených zemích jsou stále nedostatečně podporovány a financovány, přestože je to potřeba právě teď. Pokud se situace rychle nezmění, promeškáme příležitost diagnostikovat a léčit lidi, kteří dosud zůstávají mimo dosah. A co je ještě horší, riskujeme opětovné rozšíření nemoci," varuje lékařka Anja de Weggheleire, která působí 
v Demokratické republice Kongo, kde se vyskytuje 85 procent všech případů spavé nemoci.

Příští týden si budete moci v pravidelném seriálu Deníku a Lékařů bez hranic přečíst o krizi v Iráku.

Opomíjené choroby
Chagasova nemoc (americká trypanosomóza) – parazitické onemocnění vyskytující se v Jižní Americe, každý rok postihne šest až sedm milionů lidí, z nichž 12,5 tisíce zemře. Přenáší se kousnutím ploštic či mezi lidmi krví. Nemoc zasahuje zejména srdce, střeva a mozek, léčba účinkuje jen v počáteční fázi onemocnění.
Spavá nemoc (africká trypanosomiáza)– smrtelné infekční onemocnění přenášené mouchou tse-tse, rozšířené hlavně ve střední Africe. Způsobuje zmatenost, ztrátu koordinace, halucinace či výbuchy vzteku, nakonec nemocný upadne do hlubokého komatózního spánku. Každý rok jí onemocní zhruba 500 tisíc lidí a 40 tisíc z nich zemře.
Kala azar (viscerální leishmanióza) – způsobuje ji parazit přenášený písečnými mouchami. Projevuje se horečkou, ztmavnutím kůže, zvětšenými játry a slezinou. Neléčené onemocnění vede ke smrti.

Lékaři bez hranic