„Bohužel nemocnice (Šífa) už nefunguje jako nemocnice,“ napsal také v neděli na síti X Tedros Adhanom Ghebreyesus, šéf Světové zdravotnické organizace (WHO), jíž se podle něj podařilo obnovit spojení se zdravotníky v této nemocnici. Podle agentury AP, která se odvolává na ředitele nemocnice, je tam nyní asi 650 pacientů, 500 zdravotníků a na 2500 lidí, kteří v ní hledali úkryt před masivním izraelským bombardováním.

Před příchodem izraelské armády, která v okolí nemocnice Šífa už několik dní svádí boje s ozbrojenci z Hamásu, bylo podle AP v této nemocnici asi 1500 pacientů, stejný počet zdravotníků a na 15 tisíc uprchlíků.

Pacienti v nemocnici Šífa v Gaze 10. listopadu 2023. Areál nemocnice je aktuálně centrem bojů mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás
Prudké boje pokračují. Izrael zničil budovu nemocnice Šífa, tvrdí Palestinci

Izraelská armáda nechala o víkendu odejít tisíce lidí, včetně lehce zraněných. Vážně zranění pacienti a novorozenci umístění v inkubátorech se ale z nemocnice jen tak nedostanou. Poté, co nemocnici došlo palivo, přemístili zdravotníci novorozence na běžná lůžka. Izraelská armáda v sobotu slíbila, že pomůže s evakuací nejmenších dětí z nemocnice. V neděli nicméně uvedla, že na plánu pro evakuaci dětí se stále pracuje.

Náročná evakuace 

Doktor Abdul Qadir Hammad z nemocnice v britském Liverpoolu, který v neděli hovořil s kolegy z nemocnice Šífa, v pondělí serveru BBC řekl, že evakuace novorozenců a vážně zraněných pacientů by byla velmi náročná, a i kdyby se podařila, v oblasti nejsou nemocnice, které by jim mohly poskytnout potřebnou péči. „Bojí se o jejich život, jsou pod neustálou palbou a svým pacientům nemohou poskytnout bez elektřiny pomoc. Vidí, jak jim pacienti umírají, a jsou bezmocní,“ řekl BBC doktor Hammad.

Izraelský prezident Jicchak Herzog v neděli uvedl, že Šífa je plně funkční. Tvrzení o zastavení dodávek elektřiny nemocnici je podle něj výmysl hnutí Hamás, které využívá civilisty jako živé štíty a jehož členové se ukrývají v tunelech pod nemocničním areálem.

Dítě zraněné po náletu na město Khan Yunis v nemocnici Násir. Ilustrační snímek
Nemocnice v Gaze přerušila činnost. Desítkám dětí hrozí smrt, tvrdí Palestinci

Boje probíhaly také v těsné blízkosti druhé velké nemocnice v severní Gaze, Kuds, která je podle úřadů rovněž mimo provoz. Palestinský Červený půlměsíc podle agentury Reuters uvedl, že okolí nemocnice je pod silnou palbou a konvoj vyslaný k evakuaci pacientů a personálu se nemohl k objektu dostat.

Izraelská armáda oznámila, že u nemocnice zlikvidovala buňku „přibližně 21 teroristů“ v odvetné palbě poté, co ti se u vchodu do nemocnice přimíchali mezi civilisty, kteří se z ní snažili odejít, a zahájili střelbu na izraelské vojáky. Armáda zveřejnila záběry, které podle všeho ukazují skupinu mužů u vchodu do nemocnice, z nichž jeden má u sebe ruční granátomet a po útoku se vrací zpět do nemocničního areálu.

Izrael v odvetě za útok Hamásu ze 7. října také zastavil do Pásma Gazy dodávky potravin, léků, paliva, energie i vody. Dodávky vody posléze obnovil v omezené míře. Podle některých svědectví lidé pijí i slanou mořskou vodu, odsolovací zařízení v Gaze rovněž kvůli nedostatku energie nefungují.

Nedostatečná pomoc 

První humanitární pomoc Izrael do Pásma Gazy povolil až 21. října. Od té doby tam umožnil vjezd jen asi 980 kamionům s potravinami, vodou a léky, což je podle humanitárních organizací stále velmi málo. Před válkou tam vozilo humanitární pomoc asi 500 kamionů denně. Izrael stále neumožňuje dodávky paliva, které potřebují i sanitky či auta pro rozvoz potravin. Izrael tvrdí, že v oblasti je paliva dost a že ho využívá Hamás pro své potřeby a útoky proti Izraeli.

Palestinci čekající u hraničního přechodu Rafáh
Nechci zemřít ve 24, říká žena. O přežití v Gaze bojuje i s invalidním bratrem

„Za posledních pět týdnů jsme neviděli téměř žádnou pomoc z kamionů, které ji měly přivézt na přechod Rafáh. Dostala se k nám jen balená voda, která se ale rozebrala během dvou minut,“ řekl televizi Al-Džazíra Palestinec, který je nyní ve městě Chán Júnis a který popsal zhoršující se životní podmínky na jihu Pásmy Gazy. Tam se evakuovaly statisíce lidí ze severu, kde se vedou pozemní boje a který Izrael masivně bombarduje.

Rakety ale dopadají i na jih Pásma Gazy. „Zavřeno je 95 procent pekáren a v těch, co jsou otevřené, se na chleba čeká sedm až osm hodin. Nemáme čistou vodu, palivo ani zdravotnický materiál. Lidé jsou naštvaní a zoufalí,“ dodal uprchlík v Chán Júnisu.

Izrael po útoku Hamásu ze 7. října, který si vyžádal na 1200 obětí, zahájil odvetné masivní bombardování Pásma Gazy, při němž podle palestinských úřadů zemřelo přes 11 tisíc lidí, z toho dvě třetiny jsou ženy, děti a nezletilí.