Vláda Hamásu nálet na nemocnici označila za válečný zločin. „V nemocnici byly stovky nemocných a zraněných a lidí, kteří byli přinuceni opustit své domovy,“ uvedla v prohlášení. Lékař Zijád Šahádá, který působí v Gaze, televizi Al-Džazíra řekl, že nemocnice byla pokládána za bezpečné místo, kde se ukrývali civilisté, kteří uprchli ze svých domovů. „Mrtvých je teď přes 500, ale myslíme, že jich bude přes 1000. Je to masakr,“ sdělil.

Šéf Hamásu Ismáíl Haníja vyzval Palestince k odporu vůči izraelské okupaci. Podle něj je tragédie potvrzením izraelské brutality, přičemž na ní podíl viny nesou i Spojené státy, které „kryly izraelskou agresi“. 

Truchlící lidé v Izraeli po útoku hnutí Hamás. Ilustrační snímek
Unesení důchodci i děti. Na veřejnost se dostávají příběhy lidí zajatých Hamásem

Mluvčí izraelské armády Daniel Hagari nejprve uvedl, že armáda zjišťuje podrobnosti o zásahu nemocnice. Také řekl, že neví, zda se vůbec jednalo o izraelský úder. „Je tam spousta vzdušných úderů, spousta selhání raket a spousta lživých zpráv Hamásu,“ poznamenal podle listu The Times of Israel.

Poradce izraelského premiéra Mark Regev později BBC sdělil, že příčinou tragédie byla raketa Palestinců. „V době neštěstí byly masivně ostřelovány cíle ve středním Izraeli. Hamás oznámil, že vypálil raketu dlouhého dostřelu na Haifu – žádná se tam ale nedostala. Takže kam se ta raketa poděla?“ prohlásil. Regev doplnil, že v předchozích konfliktech zhruba 33 procent raket vyslaných na Izrael dopadlo ještě v Pásmu Gazy.

Netanjahu: Dílo barbarských teroristů

Izraelská armáda následně informovala, že podle jejích zpravodajských informací nemocnici omylem zasáhla raketa palestinského Islámského džihádu, když teroristé z Gazy odpalovali rakety na Izrael. Ve stejném duchu se vyjádřil i izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který oznámil, že za výbuch nemocnice v Gaze mohou „barbarští teroristé“, nikoli izraelské obranné síly. 

Zpravodajský web televize Al-Džazíra v úterý večer uvedl, že nemocnice stále hoří. „Masakr v nemocnici Al-Ahlí nemá v naší historii obdoby. Zatímco v minulých válkách a dnech jsme byli svědky tragédií, to, co se odehrálo dnes v noci, se rovná genocidě,“ konstatoval mluvčí palestinské civilní obrany Mahmúd Basal.

Při útoku na nemocnici v Gaze zemřely stovky lidí. Palestinci viní IzraelPři útoku na nemocnici v Gaze zemřely stovky lidí. Palestinci viní IzraelZdroj: ČTK/Ali Jadallah/Anadolu

Do ulic na protest proti náletu podle Al-Džazíry vyšli Palestinci na okupovaném Západním břehu Jordánu, a to mimo jiné ve městech Nábulus a Džanín. V Ramalláhu stovky lidí podle agentury AFP požadovaly odstoupení šéfa palestinské samosprávy Mamúda Abbáse a podle televize AL-Džazíra na místě propukla střelba a zavládl absolutní chaos.

Agentura Reuters píše, že palestinské bezpečnostní složky proti demonstrantům použily slzný plyn a zábleskové granáty. Abbás vyhlásil třídenní státní smutek a podle palestinského zdroje agentury AP také zrušil chystané středeční setkání s Bidenem v Jordánsku a vrací se do Ramalláhu, kde sídlí palestinská vláda.

„Je to genocida. Vyzýváme mezinárodní společenství, aby okamžitě zasáhlo a zastavilo tento masakr. Mlčení už nelze akceptovat,“ uvedla v prohlášení Organizace pro osvobození Palestiny (OOP). Řada palestinských frakcí také vyzvala k protestní generální stávce.

Dříve v úterý palestinské úřady uvedly, že při izraelských náletech v Pásmu Gazy od 7. října zahynulo na 3000 lidí. Izrael začal Gazu bombardovat po útoku Hamásu na jižní Izrael, při kterém zahynulo asi 1400 osob, zejména civilistů.

Izraelský voják na místě festivalu Supernova, kde ozbrojenci Hamásu zabili více než 260 lidí a další unesli.
Lidé byli jako lovná zvěř. Objevily se další detaily masakru festivalu v Izraeli

Palestinské civilisty na severu Pásma Gazy Izrael vyzval k evakuaci na jih a tvrdí, že cílí na infrastrukturu Hamásu.

Al-Džazíra píše, že útok na nemocnici zvyšuje tlak na amerického prezidenta Joea Bidena před jeho středeční návštěvou Izraele. Podle televize Bílý dům v posledních dnech začal více zdůrazňovat potřebu řešit humanitární situaci v Pásmu Gazy.

Civilisty je potřeba chránit všude po celém světě, řekl v reakci na dění v Izraeli a v pásmu Gazy předseda Evropské rady Charles Michel. Jak zopakoval po skončení mimořádného summitu EU, Izrael má právo bránit se, ale je třeba, aby to bylo v souladu s mezinárodním a humanitárním právem. Na dotaz novinářů ohledně právě oznámeného náletu na nemocnici v Gaze, který si podle úřadů vyžádal nejméně 500 obětí, Michel odpověděl, že informace je třeba ještě potvrdit, nicméně že „útok proti civilní infrastruktuře není v souladu s mezinárodním právem“.