„Do kinosálu jsme přišli brzy, do začátku filmu zbývalo ještě asi 20 minut, měl začít v 16:20. Šli jsme na záchod, který se nacházel hned vedle schodiště. Zatímco jsem čekala na svého manžela, přiběhli lidé a začali volat Hoří! Hoří! Nikde nebyla žádná signalizace. Nevěřila jsem jim, myslela jsem si, že jde o planý poplach. Všichni ale křičeli ´evakuace!´,“ cituje list Kuzbass Anastasiu Pavlicenco, která se z nákupního centra Zimní višeň zachránila.

„Stáli jsme u pokladny před Dětským světem, když ze shora začali utíkat lidé a křičeli, že hoří. Zahodili jsme tašky s nákupem a běželi jsme rychle ke dveřím. Telefonovali mi moji známí, kteří zůstali v kinosále, že lomcují s dveřmi a nemohou se dostat ven. Nemohli jsme jim ale už nijak pomoci,“ uvedl Konstantin, kterého cituje web Byznys FM.

Skutečnost, že dveře některých kinosálů byly zamčené, potvrdil i zástupce gubernátora kemerovské oblasti Vladimir Černov. Vedení zábavního centra je totiž zamykalo, aby se nemohli dovnitř dostat lidé bez lístku.

Jak píše kanál Dožď, ostraha nákupního centra byla zmatená a postupovala naprosto v rozporu s požárními předpisy. 

„Moje přítelkyně tam byla s naší dcerou. Chtěli si jít hrát do čtvrtého patra. Cestou po schodech se ale proti nim začal valit dým, otočili se, ale ochranka je nechtěla pustit. Přikázali jim použít druhé schodiště, tam je ale nepustila další ochranka. Pokud se to potvrdí, budeme usilovat o zahájení trestního řízení," cituje rozčílení dalšího z přeživších kanál Dožď. 

Požár hasiči dostali pod kontrolu teprve po sedmi hodinách. Teplota v hořící budobě dosahovala až 700 stupňů Celsia.

Černov uvedl, že živel pravděpodobně vypukl v dětském koutku. "Podle předběžného vyšetřování se dítěti dostal do ruky cigaretový zapalovač, kterým zapálilo pěnovou gumu v místnosti s trampolínami, které vzplály jako střelný prach," uvedl Černov. 

Spekuluje se také, že příčinou by mohla být chyba v elektroinstalaci, se kterou mělo centrum problémy již v minulosti. "Jednou nešla elektřina, centrum muselo být celý týden zavřené. Problém vyřešili napůl a tohle je výsledek!" rozčilovala se jedna z přeživších pro agenturu Ria Novosti.

Zimní višeň byla otevřena v roce 2013, požárním předpisům se však všemožně vyhýbala. Jak vysvětluje právník Eduard Buruško, podle ruských zákonů spadala pod oblast malého podnikání, na které se požární předpisy nevztahují. Ruská média ale píší, že obchodní dům o rozloze 23 tisíc metrů čtverečních spíše využíval díry v ruském zákoně.

Na místě zasahovalo 660 hasičů a zdravotníků. S živlem požárníci bojovali více než 17 hodin.

Zatčeni byli zatím tři lidé, včetně ředitelky centra, bývalé poslankyně vládní strany Jednotné Rusko Naděždy Suddenokové. Pokud je soud obviní z usmrcení z nedbalosti a porušení požárních předpisů s následkem smrti, mohly by jim hrozit vysoké tresty.