Lékaři bez hranic ze smrti stovek běženců nepřímo obvinili italské úřady. Ty totiž před měsícem lodi Aquarius se 630 lidí zachráněných na moři zabránily zakotvit na Apeninském poloostrově. Následovaly další blokády a překážky ze strany evropských států, stažení lodí nevládních organizací a strmý růst obětí z řad migrantů.

Šéf strany Liga severu Matteo Salvini
Žádné vylodění, do vězení s nimi. Salvini chce trest pro vzbouřené uprchlíky

Evropští politici obviňovali záchranná plavidla operujících v mezinárodních vodách v této oblasti z toho, že jsou povzbuzujícím faktorem pro lidi na útěku. „Nedávné události na moři ovšem ukazují, že běženci utíkají z Libye bez ohledu na přítomnost či nepřítomnost záchranných lodí. Násilí, chudoba a konflikty vedou k tomu, že lidé riskují své životy i životy svých dětí,“ podotkla organizace v oficiálním prohlášení.

Nejméně 410 ze zmíněných 600 lidí, kteří utonuli (nebo se předpokládá, že se utopili), zemřelo v mezinárodních vodách mezi Maltou, Itálií a Libyí. Evropskou unií podporovaná libyjská pobřežní stráž letos odchytila přibližně deset tisíc lidí, které pak odvedla do detenčních center v Libyi. „A to bez ohledu na to, jaký dopad to mělo na jejich životy a zdravotní stav,“ nelíbí se Lékařům bez hranic s tím, že tento přenos odpovědnosti povede jen k dalším úmrtím.

Výstava Lékaři bez hranic
Choroby i válka. Čeští Lékaři bez hranic loni pomohli ve třinácti zemích světa

Organizace upozornila, že zákony neumožňují nelibyjským plavidlům vracet zachráněné lidi zpět do Libye, jelikož tato země není považována za bezpečnou. Lidé zachránění v mezinárodních vodách mají být podle ní převezeni do nejbližšího bezpečného přístavu.

Lékaři bez hranic mají ve Středozemním moři zdravotnický tým na lodi Aquarius, kterou provozuje organizace SOS Mediterranee. Aquarius v současné době kotví v přístavu francouzského Marseille. Do oblasti pátracích a záchranných operací plánuje návrat koncem července.

Humanitární loď Aquarius
Francie pomůže Španělsku s lodí Aquarius. Přijme část migrantů