Podle čínského plánu by Severní Korea měla pozastavit svůj program testování balistických střel a Spojené státy s Jižní Koreou na oplátku vytvořit moratorium na raketová cvičení a nerozšiřovat americký protiraketový systém v dané oblasti. Oba kroky mají podle Ruska a Číny vytvořit podmínky pro vzájemný dialog všech zúčastněných stran.

Iniciativu představilo ve společném prohlášení ruské a čínské ministerstvo zahraničních věcí. Prohlášení bylo zveřejněno krátce po osobní schůzce ruského prezidenta Vladimira Putina s čínskou hlavou státu Si Ťin-pchingem.

"Situace v regionu ovlivňuje národní zájmy obou zemí," stojí v tomto prohlášení. "Rusko a Čína budou úzce spolupracovat na tom, aby se problém korejského poloostrova vyřešil."

Severní Korea v úterý oznámila, že poprvé úspěšně vypálila mezikontinentální balistickou raketu. Ta letěla po trajektorii, jež by podle odborníků umožňovala případně zasáhnout i Aljašku. Celkem jedenáctý test balistické střely přišel jen den poté, co Trump mluvil o vážné situaci na Korejském poloostrově s japonským premiérem a právě s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Už na začátku června přitom americký prezident prohlásil, že KLDR je hrozba a je nutné reagovat. Podle jeho slov už trpělivost s jadernými a raketovými zkouškami došla.

V aktuálním prohlášení ale Rusko a Čína vyzývají Washington, aby svou aktivitu v regionu nepřeháněl - konkrétně, aby okamžitě zastavil nasazení svého protiraketového systému Thaad v Jižní Koreji. Podle Číny a Ruska si Spojené státy berou Severní Koreu jen jako záminku pro to, rozšířit svou vojenskou infrastrukturu v Asii.

"Nasazení systému Thaad bude znamenat vážné poškození strategických bezpečnostních zájmů států nacházejících se v dané oblasti, včetně Ruska a Číny," uvádí se v prohlášení obou zemí. Podle nich Washington riskuje tímto krokem narušení strategické rovnováhy moci. "Rusko a Čína jsou proti zavedení takových systémů a vyzývají příslušné země, aby proces jejich nasazování okamžitě zastavily a zrušily," vyzvaly obě země Spojené státy.

Podle Washingtonu si ale rozšíření protiraketového systému žádá severokorejská hrozba.