Zemětřesení si dnes také vynutilo přechodné uzavření letiště v nepálské metropoli Káthmándú. Český záchranářský tým, který pomáhá po dubnovém zemětřesení v Nepálu, je po nových otřesech půdy v pořádku a čeká další příliv zraněných.

Nepálské ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že se záchranářům podařilo ze sutin vyprostit 12 lidí.

Záchvěvy půdy, které udeřily ve 12:35 místního času (08:50 SELČ), způsobily paniku v Káthmándú. „Všichni jsme vyběhli ven na ulici a hledali bezpečí na otevřeném prostranství jednoho náměstí, lidé křičeli o pomoc. Všechno se třáslo, budovy se hýbaly," popsala v tiskové zprávě z Nepálu Karin Slováková, terénní pracovnice humanitární organizace Magna Děti v tísni.

Podle světových agentur bylo vidět, jak rodiče k sobě pevně tisknou své děti a stovky lidí se zoufale snaží dovolat příbuzným mobilními telefony. Prodavači urychleně zavřeli obchody. Místní letiště, které přijímá veškerou zahraniční humanitární pomoc po dubnové přírodní katastrofě, dočasně přerušilo provoz. Některé budovy v Káthmándú, popraskané po předchozím zemětřesení, se zřítily, rozsah škod však zatím není známý.

Mrtvé a značné materiální škody si dnešní otřesy vyžádaly také v okrese Sindhupálčauk, který leží severovýchodně od metropole a kde bylo podle agentury Reuters při dubnovém zemětřesení registrováno nejvíce mrtvých. Značně postiženo bylo městečko Čautará, odkud humanitární pracovníci hlásili spadlé domy a řadu zraněných a hospitalizovaných. „Spadlé budovy v Čautaře… Z budov vynášena mrtvá těla," napsala na Twitteru Mezinárodní organizace pro migraci, která má po dubnové přírodní katastrofě ve městě svůj tým.

Epicentrum

Americký geologický ústav USGS po několika korekcích stanovil sílu dnešního zemětřesení na 7,3 stupně. Otřesy vycházely z hloubky 18,5 kilometru a jejich epicentrum se nacházelo asi 80 kilometrů od metropole Káthmándú, v izolované oblasti přírodního parku pod nejvyšší horou světa Mount Everestem. Dubnové otřesy měly sílu 7,8 stupně a vycházely z hloubky 15 kilometrů.

Dnešní otřesy byly prý citelné až v indickém hlavním městě Dillí, kde se na více než minutu rozhoupaly budovy; i zde se místní obyvatelé hrnuli v obavách ven. Záchvěvy zaznamenali také obyvatelé bangladéšské metropole Dháky.

V Nepálu po předchozím zemětřesení pomáhá řada zahraničních týmů, mezi nimi i čeští lékaři, zdravotní sestry a hasiči. Mluvčí českých hasičů Nicole Zaoralová řekla, že dnešní otřes byl velmi silný, ale český tým je v pořádku a očekává další příliv zraněných. Do dnešních 14:00 SELČ ošetřil 26 pacientů. Po průzkumu v blízkosti základny a města Melamči odtud čeští záchranáři transportovali pacientku s poraněním bederní páteře.

Podle velvyslance ČR v Dillí Miloslava Staška je v Nepálu v současnosti ještě asi 20 dalších Čechů a všichni jsou v pořádku, stejně jako Češi v Indii.

Česko chce v noci na sobotu vyslat do Nepálu další letadlo se zdravotnickým materiálem. Zpět by měl letoun podle původních plánů přepravit záchranářský tým, který v Nepálu působí dva týdny. Po dnešních otřesech se ale nejspíš bude jednat o tom, zda záchranáři ještě na místě nezůstanou.

Epicentrum dnešního zemětřesení se nacházelo západně od základního horolezeckého tábora u Mount Everestu, který byl evakuován poté, co zde lavina utržená při otřesech 25. dubna usmrtila 18 horolezců. Nepálské úřady oficiálně Everest pro výpravy neuzavřely, vzhledem k neprůchodnosti trasy na vrchol po lavinových sesuvech ale letošní sezona na této hoře prakticky skončila.