„Nedalo se ani udržet na nohou. Už jsem padala na zem, ale v tu chvíli mě zachytil nějaký muž," popsala regionálnímu Deníku pracovnice Člověka 
v tísni Tereza Hronová. Dnešní otřesy ji zastihly na cestě do vesnice Hagam v regionu Sindhupálčauk, kde měla distribuovat plachty pro provizorní přístřeší a další humanitární pomoc. „Armádní helikoptéra z vesnice odvezla asi pět zraněných. Jeden muž byl ve velmi vážném stavu, padající cihly mu prorazily lebku. My tu musíme přespat, protože silnice je zasypaná. Ráno asi vyrazíme pěšky a uvidíme, kam se nám podaří dostat," řekla Hronová s tím, že humanitární pomoc kvůli sesuvům půdy zatím uvázla na cestě.

Největším problémem pro místní obyvatele je podle ní stálý nedostatek přístřeší. To je velký problém i proto, že 
v Nepálu brzy nastane období dešťů.

„Silné otřesy se stále vracejí, takže uvnitř se bojí spát dokonce i ti, jejichž domy stále ještě stojí," vylíčila Hronová 
s tím, že dnešní  zemětřesení bylo podle místních nejsilnější od soboty 25. dubna, kdy si otřesy o síle 7,8 stupně Richterovy škály podle poslední bilance vyžádaly 8046 mrtvých.

Úplná panika

„V Káthmándú nastala úplná panika, všichni jsme vyběhli ven na ulici a hledali bezpečí na otevřeném prostranství jednoho náměstí, lidé křičeli o pomoc. Všechno se třáslo, budovy se hýbaly," vylíčila situaci v nepálské metropoli terénní pracovnice organizace Magna Děti v tísni Karin Slováková.

Ty, kteří utrpěli zranění při předchozím zemětřesení, personál největší nemocnice ve městě narychlo evakuoval 
v kolečkových křeslech. „Myslel jsem, že tentokrát umřu. Věci se sotva začaly vracet do normálu a teď tohle," řekl agentuře AP Sulav Singh, který na předměstí Thapathali hledal úkryt pro sebe a svou dceru.

V Káthmándú se zřítilo několik budov, které byly pravděpodobně poškozené už při předchozím zemětřesení, dočasně bylo také uzavřeno tamní mezinárodní letiště, přes které v posledních dnech proudila veškerá humanitární pomoc ze zahraničí.

Chaotickou situaci na místě zhoršovaly časté výpadky komunikačních sítí. Odpoledne ale český velvyslanec v oblasti vzkázal, že dvacítka původně pohřešovaných Čechů je v pořádku.

To platí i o tuzemských pracovnících humanitárních organizací i členech českého záchranářského týmu skládajícího se z lékařů, zdravotních sester a hasičů. Epicentrum dnešního zemětřesení se nacházelo zhruba 80 kilometrů od nepálské metropole, poblíž základního tábora u Mount Everestu. Otřesy vycházely z hloubky 18,5 kilometrů pod zemí. Záchvěvy byly cítit až v indickém Dillí, bangladéšské Dháce i v čínské oblasti Tibetu.

ČR plánuje o víkendu vyslat do Nepálu další letadlo 
s humanitární pomocí, na cestě zpět měl stroj přepravit záchranářský tým, který do asijského státu odcestoval před dvěma týdny. Nyní je ale možné, že záchranáři na místě zůstanou déle. Do Nepálu ze zahraničí stále proudí pomoc 
z ciziny, Češi podle  informace agentury ČTK už přes humanitární organizace darovali 35,4 milionu korun.

Člověk v tísni přijímá pomoc na kontě s číslem 54333345/0300.
Peníze přes českou pobočku Charity lze zasílat na účet 55660022/0800 s variabilním symbolem 107.
ADRA přijímá příspěvky pro Nepál na účtu 66888866/0300 s variabilním symbolem 380.
Český červený kříž shromažďuje pomoc na účtu 333999/2700 s variabilním symbolem 1504.
Diakonie Českobratrské církve evangelické přijímá příspěvky na účtu s číslem 292949292/0300 a variabilním symbolem 319.