Tato himálajská země v současnosti umožňuje horolezcům výstup na osm horských vrcholků nad 8000 metrů včetně nejvyšší hory světa Mount Everestu. Nyní plánuje zpřístupnit tři další vrcholky v oblasti Kančendženga a dva v oblasti Everestu.

Lhoce Middle, Lhoce Šar, Kančendženga South, Kančendženga Central a Kančendženga West, které všechny měří více než 8400 metrů, budou brzy otevřeny pro expedice po schválení od Mezinárodní horolezecké federace (UIAA). Podle nepálského ministerstva turistiky tato ve Švýcarsku sídlící organizace zastupující horolezce z celého světa patrně rozhodne o pěti vrcholcích na svém každoročním zasedání na začátku října.

Nepál doufá, že tento krok jednak zvýší zisky, které z horolezectví zemi plynou, ale mohl by rovněž povzbudit horolezce, aby se snažili zdolat nově zpřístupněné vrcholky, což by mohlo snížit provoz na těch nejfrekventova­nějších včetně Mount Everestu.

Lhoce Middle a Lhoce Šar jsou oba vedlejšími vrcholky hory Lhoce, která je čtvrtá nejvyšší na světě, zatímco Kančendženga South, Central a West jsou vedlejšími vrcholky třetí nejvyšší hory světa Kančendžengy.