Upozornila tak na to, že i pohoří Himálaje je ohroženo globálním oteplováním, jímž se za tři dny začnou zabývat účastníci kodaňské konference. Nepálský kabinet zvolil podobný prostředek jako nedávno vláda Malediv, která z téhož důvodu zasedala s potápěčskou výstrojí pod vodou.

Vrtulník dopravil premiéra Madhava Kumára Nepála a ty z ministrů, kterým to zdravotní stav dovolil, do Kalapatharu v nadmořské výšce 5242 metrů, což je výchozí bod horolezců přicházejících zdolat nejvyšší horu světa. Ministři dostali kyslíkové masky a teplé bundy a pro jistotu s nimi přiletěli také lékaři, kteří všechny ministry ještě prohlédli v Sjangboče, odkud se pak vydali na poslední etapu cesty.

Dopad oteplování na ekonomiku

„Globální oteplování má vážný dopad na naši ekonomiku. Mění se rytmus dešťů, tají ledovce,“ řekl ministr financí Suréndra Pandej. Do Kodaně příští týden zamíří desítky světových politiků s úkolem dohodnout se na společném postupu proti klimatickým změnám. V delegaci Nepálu bude i několik známých horolezců, kteří mají poukázat na to, co oteplování znamená pro Nepál.

Na jeho území je osm ze 14 světových velehor. Ačkoli země produkuje pouhých 0,025 procenta takzvaných skleníkových plynů a řadí se tím téměř na konec seznamu znečišťovatelů, důsledky klimatických změn nese stejně jako ostatní.

Za padesát let mohou nastat velké změny

Odborníci odhadují, že při současném tempu oteplování by mohlo do pěti desítek let vyschnout deset největších asijských řek napájených nyní himálajskými ledovci, které ale tají a mizí. „Jsme trestáni za zločin, který jsme nespáchali. Vlivem globálního oteplování na Himálaj se musí zabývat i rozvinuté země,“ řekl nedávno nepálský ministr pro lesní hospodářství Dípak Bohara.

K podobně „fotogenické“ akci jako Nepálci, se rozhodla i vláda Malediv. Kabinet tohoto souostroví ležícího v Indickém oceánu v říjnu zasedal s kyslíkovými přístroji pod vodou, aby upozornil na zvyšující se hladinu oceánů a s tím související hrozbu zániku pobřežních oblastí.

Čtěte také: Pohled na globální oteplování vědce stále rozděluje