Tvrdili vždy, že mají podporu všeho nepálského lidu a nyní vyhráli první zcela svobodné volby v zemi. Během deset let trvající občanské války se střetli s armádou bezpočtukrát a teď se jejich bojovníci mají stát součástí bezpečnostních složek. Hlásili se vždy k Marxi a Maovi a dnes přijímají principy tržního hospodářství.

Nepálští maoisté jsou záhadou pro všechny, kdo po léta sledují dění v osmadvacetimilionovém himálajském království. Jejich vítězství nečekal nikdo.
Má však naprosto reálné kořeny. Nepál je jednou z nejchudších asijských zemí a žádná z vlád vedených v uplynulých letech kongresisty či komunisty nedokázala odstranit bídu jeho obyvatel.

Maoisté teď slibují zásadní změnu. Hovoří o partnerství mezi státním a soukromým sektorem, vítají cizí investice a odmítají znárodňování. Soustředit se chtějí na vzdělání, zdravotní péči a sociální instituce.

„Svými sliby vyvolali v lidech obrovská očekávání, jsou ale dostatečně inteligentní, aby si uvědomili, že je sami splnit nemohou,“ tvrdí Rhoderick Chalmers z bruselské Mezinárodní krizové skupiny.

„Nelítostný“ prezident

Maoisté budou moci novou vládu vytvořit zcela sami. V parlamentu zřejmě získají absolutní většinu.

Z 219 přímých mandátů, o nichž je rozhodnuto již nyní, získali 116 a z dalších jedenadvaceti, které jsou stále ve hře, obdrží nejméně třetinu. To by znamenalo, že obsadí i většinu z 335 poslaneckých křesel, která jsou rozdělována na základě poměrného zastoupení.

Povstalci přede dvěma lety uzavřeli s ostatními politickými stranami dohodu o zrušení monarchie a v současné vládě mají čtyři ministry. Jejich vůdce Pračánda se s velkou pravděpodobností stane prvním prezidentem země.

O tom, že se nepopulární král Gjánendra stane řadovým občanem nepochybuje maoistický vůdce, jehož bojové přízvisko znamená v místním jazyce „nelítostný“, ani v nej-menším.

„Na prvním zasedání ústavodárného shromáždění prohlásíme zemi republikou a pak králi oznámíme, že má opustit svůj palác,“ citovala Pračándu britská stanice BBC.

Armáda je ve střehu

Povstalci budou muset napříště spolupracovat také s hlavní oporou panovníka, Nepálskou královskou armádou. A to může být problém.

„Politicky indoktrinovaní lidé nemohou být přijati do ozbrojených sil země,“ řekl agentuře Reuters jeden z příslušníků generálního štábu.

„Nebudou chtít píchat do tohohle vosího hnízda,“ snaží se uklidnit generály šéfredaktor deníku Nepali Times Kunda Dixit.

Maoisté zřejmě získali většinu v parlamentu.