Stal se jím Rám Baran Jadav z centristické strany Nepálský kongres, který porazil Ramráju Prasáda Singha, jehož si vybrali za kandidáta maoisté. Jadav i Singh jsou z jihonepálského regionu Madhéš ležícího u hranic s Indií.

Maoisty , kteří v dubnu vyhráli v Nepálu parlamentní volby, Jadavovo vítězství velmi rozladilo. Při prvním neúspěšném hlasování, které proběhlo v sobotu, nezískali ani Jadav ani Singh nadpoloviční většinu.

V pondělí už ale Jadav dostal 308 hlasů z 590 odevzdaných. Podpořila ho vlastní strana, Komunistická strana Nepálu a MPRF (Forum práv madhéšského lidu). Právě s podporou poslední jmenované strany počítali maoisté, kteří v dubnu v Nepálu vyhráli parlamentní volby, ale nezískali nadpoloviční většinu mandátů.

Maoisté, kteří chtěli mít své lidi na postu prezidenta i premiéra, nyní uvažují, že odejdou do opozice. Nepál nemá tři měsíce po volbách stále ještě vládu, ale očekávalo se, že kabinet zformují právě maoisté. Ti se nyní obávají, že se jim to s Jadavem v prezidentském křesle nepovede. Je totiž na nepálském prezidentovi, zda schválí navrhovaného předsedu vlády.

Nepálské Ústavodárné shromáždění v květnu zrušilo s velkou podporou Napálců v zemi monarchii a má vypracovat a přijmout novou ústavu.