Skupina 20 šerpů by měla tento týden zahájit expedici, během níž snese z výšky více než 8000 metrů zhruba dvě tuny odpadků, uvedla agentura Reuters. Šerpové už snášeli odpadky z nejvyšší hory světa několikrát, poprvé tak ale učiní až tak blízko vrcholu.

"Je to velmi náročné a nebezpečné," zhodnotil šerpa Namgjal plán vysbírat odpad z oblasti mezi jižním sedlem v 8000 metrech a vrcholem hory ve výšce 8848 metrů. V této výšce už je řídký vzduch, problémy horolezcům navíc způsobuje nebezpečný terén. "Odpadky byly v minulosti ukryty pod sněhem. Teď ale vystupují na povrch, protože sníh taje kvůli globálnímu oteplování," dodal Namgjal.

Mount Everest se podle Reuters v minulosti stal nejvýše položeným smetištěm světa. Mnoho horolezců během sestupu odhazovalo na úbočí hory své odpadky i nepotřebné vybavení, protože je kvůli vyčerpání už nedokázali nést.

"Některé odpadky tam jsou už od doby (Edmunda) Hillaryho," řekl Namgjal. Hillary byl spolu s šerpou Tenzingem Norkejem prvním člověkem na vrcholu hory, vystoupil na něj v roce 1953.

Šerpové nyní vystoupí na Mount Everest s prázdnými batohy, které chtějí při sestupu naplnit odhozenými kyslíkovými láhvemi a starými stany nebo lany. Chtějí také snést z vrcholku hory tělo švýcarského horolezce, který na Mount Everestu zahynul v roce 2008, a pohřbít ho v základním táboře pod horou.