V londýnských ulicích hořely domy, automobily a obchody. Město nezažilo tolik požárů najednou od náletů za druhé světové války. Desítky obchodů násilníci vyrabovali, obvykle nerušeně, protože policie nestačila tempu rychle se šířícího násilí. Policisté sami byli terčem prudkých útoků.

Založených požárů bylo jednu chvíli tolik, že hasičům začínaly chybět vozy a na některá místa se kvůli násilí dostali pozdě. Londýnští hasiči v úterý oznámili, že zažili nejrušnější noc za poslední léta. V nočních hodinách se na ně obrátilo 2169 lidí, tedy patnáctkrát více než normálně.

Jen v Londýně policie přes noc zadržela více než 200 lidí. od počátku nepokojů počet zatčených překročil 450. Dalších sto lidí bylo zatčeno v Birminghamu. Policisté musí převážet zatčené na stanice mimo metropoli, protože cely na služebnách v Londýně jsou již přeplněné.

Zranění policisté

Policie oznámila, že zraněno bylo 44 policistů. Jeden utrpěl zlomeniny, když do něj najelo auto, další bude muset podstoupit operaci oka. Zraněno bylo 14 civilistů; je mezi nimi asi šedesátiletý muž, jehož život ohrožuje poranění hlavy.

Nepokoje, které vzbuzují obavy i kvůli olympiádě v Londýně příští rok, začaly v noci na neděli v londýnské čtvrti Tottenham. Po dalším násilí v neděli vzplály s nebývalou intenzitou v pondělí už odpoledne v Hackney na severovýchodě města a pak se šířily na jih do čtvrtí Peckham, Lewisham, Croydon a Clapham. Postupně se ale ohniska násilí objevila prakticky po celém městě – rabování zažil Notting Hill v centru i Ealing na západě města, stejně jako Camden, Woolwich, Mile End, Bethnal Green a East Ham.

Výtržníci rozbíjeli výlohy, rabovali, zapalovali auta a popelnice a stavěli barikády proti policistům. V některých čtvrtích měli výtržníci v podstatě volné pole a po libosti drancovali. Podle svědků například v Claphamu měli v místním obchodním domě skoro dvě hodiny na to, aby si vybrali, co chtěli.

Clapham, stejně jako Peckham a především Croydon na jihu, byl zasažen nejhoršími požáry. Výtržníci zapálili také skladiště Sony v Enfieldu na severu Londýna.

„Londýn se probudil do šokujícího a úděsného rána,“ řekl v úterý zástupce šéfa Scotland Yardu Steven Kavanagh. „Londýnská policie byla přetížena tak, jak to nikdy nezažila,“ zdůraznil.

Na otázku, zda připadá v úvahu povolání armády, odpověděl, že „se zvažují všechny možnosti“. Zdůraznil, že policie nasadí všechny prostředky, aby v noci Londýn ochránila.

Zvažují zákaz vycházení

V úterý ráno se také debatuje o možnosti vyhlášení zákazu vycházení či nasazení vodních děl, které britská policie nepoužívá a nemá je k dispozici – s výjimkou Severního Irska. Mluví se také o tom, zda by vláda neměla zablokovat některé sociální sítě, případně vzkazovou službu mobilů BlackBerry, jejichž prostřednictvím se vandalové domlouvají.

Scotland Yard povolal 1700 mužů jako posily, další policisté dorazili z okolních hrabství. Přesto se situace policii vymkla z rukou a dnes ráno si mnoho obyvatel a majitelů postižených obchodů stěžovalo, že byli necháni napospas davu.

Policie byla z velké části bezmocná proto, že nepokoje byly rozprostřené po celém městě. Násilníci se přitom prostřednictvím mobilů koordinovali a organizovali. Rychle – většinou na kolech – měnili místa, kde útočili. Když se policie objevila, udeřili jinde.

Během noci se násilnosti rozšířily do dalších anglických měst. V Birminghamu hořela policejní stanice. V liverpoolské čtvrti Textoth řádilo asi 200 mladých lidí v maskách. V těchto městech, stejně jako v Nottinghamu a Bristolu, docházelo k ostrým střetům s policií.

Převážně mladí lidé

Výtržníky byli především mladí lidé, hlavně muži, ale i dívky. Podle britských televizí podstatnou část tvořili členové gangů, kteří mezi sebou přechodně uzavřeli mír a obrátili se společně proti policii. Mnozí výtržníci jsou ještě děti, podle ministryně vnitra Theresy Mayové byl zadržen i jedenáctiletý chlapec.

Pro mnoho násilníků bylo drancování zábavou. Televize přinesla záběry z ulice v Claphamu, kde teenageři – chlapci i dívky – nerušeně a se smíchem rabovali jednotlivé obchody.

Násilníci byli většinou maskovaní, ale v mnoha případech měli odhalené tváře a bylo jim jedno, zda budou při rabování identifikováni. Tři lidé byli zatčeni a obviněni z pokusu o vraždu poté, co se v autě údajně snažili srazit policisty, kteří zatýkali rabující.

Mnoho výtržníků pochází z oblastí s vysokou nezaměstnaností, které pociťují dopady vládních škrtů. Stejně tak se hovoří o dopadech škrtů na policii a na sociální služby v nejchudších čtvrtích, jako právě Tottenham a Hackney.

Britské listy se ale dnes shodují, že to nepokoje zdaleka nevysvětluje. Podle The Independent je nepodložené spojovat ekonomické a sociální problémy v chudých čtvrtích a výbuchy násilí v posledních dnech. The Guardian se ale domnívá, že násilí je „důsledkem způsobu života, jaký si násilníci vybrali nebo si mysleli, že musí vést“.

Většina listů dnes na prvních stranách hovoří o anarchii. The Daily Telegraph referuje o nepokojích pod titulkem Vláda davu, Daily Star píše o Anarchii ve Spojeném království, Daily Mirror o Vládě chuligánů, zatímco Daily Mail tvrdí, že Anarchie se šíří.

Na každý pád nepokoje znamenají nejhorší násilnosti v hlavním městě od rasových nepokojů v osmdesátých letech ve čtvrtích jako Tottenham a Brixton. Stejně tak jsou jedním z největších problémů pro vládu Davida Camerona od loňského května, kdy kabinet začal fungovat.

Nepokoje také poškozují obraz Londýna jako dějištěm olympijských her v příštím roce. Mezinárodní olympijský výbor ale prohlásil, že britským úřadům důvěřuje.

Zdroj: Youtube

Fotbalový zápas Anglie s Nizozemskem byl kvůli násilnostem zrušen

Kvůli nepokojům v Londýně byl zrušen přípravný zápas mezi Anglií a Nizozemskem, který se měl hrát ve středu na stadionu ve Wembley. Rozhodla o tom anglická Fotbalová asociace po poradě s policií. Kvůli násilnostem už byly také odloženy tři dnešní zápasy prvního kola Ligového poháru West Ham – Aldershot, Charlton – Reading a Crystal Palace – Crawley Town.

„Bohužel musíme oznámit, že zápas s Nizozemskem byl zrušen,“ napsala FA na svém webu. Na utkání bylo podle agentury AP dosud prodáno přes 70 tisíc vstupenek. Nizozemský tým zpráva o zrušení zastihla ještě před odletem do Británie. „Je to škoda, zůstaneme v Nizozemsku,“ uvedla mluvčí tamního fotbalového svazu Monique Kesselová.

„Tohle řádění je šílené. Proč lidé dělají své zemi a městu něco takového?“ komentoval na sociální síti Twitter události anglický reprezentant Wayne Rooney. „Je to pro naši zemi ostuda. Skončete to, prosím,“ dodal útočník Manchesteru United.

„Tihle lidé nemají z policie strach ani respekt. Možná by pomohla armáda. Přítomnost vojáků v ulicích by ty lidi přinutila dvakrát přemýšlet o dalších násilnostech,“ přidal Rooneyho spoluhráč z klubu i reprezentace obránce Rio Ferdinand.