Postižena jsou i místa, kde už desítky let pracují čeští egyptologové. Řekl šéf českého archeologického výzkumu v Egyptě Miroslav Bárta.

„Čekáme na to, až budeme moci odjet na lokalitu, abychom dali dohromady inventář napáchaných škod, a pak se uvidí,“ uvedl Bárta.

Nejcennější nálezy jsou podle něj uloženy v centrálních skladech, takže ty zůstaly ušetřeny. Tisíce let staré objekty jsou ale vyzdobeny nádhernými reliéfy a ty jsou ohroženy. Největším nebezpečím jsou velké ozbrojené gangy, které operují v poušti a snaží se najít nové památky a ty rozebrat. Něco ukradnou a něco zpustoší, líčil archeolog situaci.

Problém je podle Bárty v tom, že většina populace je špatně nebo není vůbec vzdělaná a je velmi chudá. Rozkrádáním památek si vylepšují svůj rodinný rozpočet. „Nikdo se jim nemůže divit, protože spousta lidí tam žije na hranicích životního minima. Při současných cenách potravin a dalších životních nákladů jsou nuceni se živit kdečím,“ uvedl archeolog.

Podle zpráv z Egypta zlodějské gangy napadají centrální i lokální muzea. Podobně jako české vykopávky jsou na tom podle Bárty i naleziště archeologů z jiných zemí. Jak dodal, prvořadým úkolem českých egyptologů letos bude zachránit, co se dá. Do Egypta odjedou po dohodě s egyptskými kolegy, ministerstvem zahraničí a českou ambasádou v Egyptě, jakmile to situace dovolí.