„Ti, kteří plánují rodičovství, jsou líní. Obávají se, že nebudou schopní nakrmit své děti. Nechtějí pracovat tvrdě, aby nakrmili velkou rodinu. Proto se rozhodnou pro kontrolu rodičovství a skončí pouze s jedním nebo dvěma dětmi,“ prohlásil Magufuli na nedělním veřejném shromáždění.

"Obhájci kontroly rodičovství byli většinou cizinci se zlověstnými motivy," citovaly ho místní noviny The Citizen. Prezident přitom pravděpodobně mířil na Populační fond OSN (UNFPA), jehož reprezentantka v Tanzánii Jacqueline Mahonová byla na shromáždění přítomná. Magufuli vyzval občany, aby se dále rozmnožovali, protože vláda investovala do zdraví matek a otevřela nové okresní nemocnice.

„Cestoval jsem do Evropy a viděl jsem účinky kontroly porodnosti. V některých zemích se nyní potýkají s klesajícím počtem obyvatel a chybí jim pracovní síla,“ pokračoval prezident.

„Máte dobytek. Jste velcí farmáři. Můžete nakrmit své děti. Proč se tedy uchylujete k antikoncepci?“ ptal se. „Nevidím žádný důvod pro kontrolu rodičovství v Tanzánii,“ stojí si za svým Magufuli, který má sám pouze dvě děti.

Opoziční poslanec Cecil Mwambe kritizoval projev prezidenta s tím, že je v rozporu se zdravotní politikou země.

Není to přitom poprvé, kdy prohlášení Magufuliho vyvolalo kontroverze. Pro svůj nesmiřitelný boj s korupcí a tvrdou politiku si vysloužil přezdívku „buldozer“. V minulosti se například vyslovil pro to, aby bylo školačkám, které otěhotní, odepřeno další vzdělání.

Poslankyně bez umělých řas a nehtů

Tanzánské ženy by se však měly vzdát nejen antikoncepce. Pouhý den po prezidentově projevu zakázal předseda tanzánského parlamentu Job Ndugai poslankyním falešné řasy a umělé nehty.

„S pravomocemi, které mi byly svěřeny Ústavou Sjednocené tanzánské republiky, nyní zakazuji všem poslancům, kteří mají falešné řasy a umělé nehty, vstup do parlamentu,“ řekl Ndugai. Nová pravidla dále zakazují poslankyním i nošení krátkých šatů a džínů. Očekává se přitom, že nový dress code budou dodržovat i ženské návštěvnice parlamentu.

Oznámení přišlo krátce poté, co náměstkyně ministra zdravotnictví, doktorka Faustine Ndugulileová, prohlásila, že ženy s falešnými řasami a umělými nehty čelí vážným zdravotním rizikům, které jsou pro zemi nákladné. Podle údajů ministerstva tanzánské nemocnice hospitalizovaly více než 700 žen se zdravotními potížemi způsobenými použitím falešných řas, umělých nehtů a bělením kůže.