"Deset mexických občanů podalo žaloby proti společnosti Walmart Inc. ve spolupráci s generálním konzulátem Mexika v El Pasu," informovalo ve středu mexické ministerstvo zahraničí. Při útoku bylo zabito i osm Mexičanů a dalších osm občanů Mexika utrpělo zranění.

V žalobě se mimo jiné uvádí, že společnost Walmart "nepřijala přiměřená a nezbytná opatření, aby ochránila své zákazníky". Mexické ministerstvo zahraničí rovněž uvedlo, že cílem žaloby není jen spravedlnost pro oběti, ale i zvýšení bezpečnosti pro veřejnost.

Odpověď na hispánskou invazi

Pachatele útoku policie zadržela krátce po činu. Jeho motivem byla zřejmě nenávist k cizincům, podle AP se přiznal, že jeho cílem byli Mexičani. Krátce před střelbou zveřejnil na internetu manifest, v němž mimo jiné uvedl, že útok je "odpovědí na hispánskou invazi v Texasu".

Na místě střelby v El Pasu by měl být v sobotu odhalen památník obětem ve tvaru obří svíce, oznámila ve středu společnost Walmart. Asi devět metrů vysoký památník má na parkovišti u obchodního centra Cielo Vista slavnostně odhalit starosta města.