Podpoře se v Alabamě těšil v loňských prezidentských volbách i Trump, který si dobře uvědomuje, že volby v tomto státu jsou testem jeho schopností ovlivnit republikánské voliče. 

"Musíme vrátit poznání Boha a Ústavy Spojených států americkému kongresu," prohlásil silně věřící Moore. "Věřím, že můžeme udělat Ameriku znovu velkou (make America great), musíme ale udělat Ameriku dobrou (make America good)," cituje vítěze Moorea CNN.

Poražený Strange svému protivníkovi gratuloval: „Přejeme mu všechno nejlepší, ať se mu daří“. 

Otto Warmbier.
Vrátil se slepý, hluchý a křičel, řekli rodiče studenta vězněného v KLDR

Prezident Trump se za Strangeho opakovaně přimlouval a přijel ho do Alabamy dokonce osobně podpořit. Na mítincích se kromě Trumpa objevil i viceprezident Mike Pence. Informoval o tom server CNN.

Zdroj: Youtube

„Bylo skvělé strávit s Lutherem Strange poslední noc v Alabamě. Jací skvělí lidé, jaký dav. V úterý volte Luthera,“ tweetoval Trump. Včera pak na Twitteru ale pogratuloval vítěznému Mooreovi.

I když je sečteno přes 90 procent hlasů, výsledek volby je jasný. Moore získal 55 procent a Strange 45 procent hlasů.

Severní Korea, ilustrativní foto
Spojené státy vytáhly proti osmi bankám KLDR ve světě

Sedmdesátiletý Moore, který se rád ukazuje v jezdeckém oblečení na svém koni Sassy, je znám tím, že dvakrát přišel o pozici nejvyššího soudce státu Alabama. Zatvrzelý evangelík své křeslo v roce 2015 ztratil kvůli tomu, že vzdoroval americkému nejvyššímu soudu zlegalizovat homosexuální manželství.

Moorea podporoval prezidentův bývalý strategický poradce Steve Bannon, se kterým se Trump v srpnu rozešel. Bannon, architekt Trumpovy „vize“ „Amerika na prvním místě“ prohlásil, že republikánské elity považují voliče v Alabamě za „bandu bláznů“ kteří budou volit tak, jak se jim řekne.

Kim Čong-un a Donald Trump
USA popřely, že by vyhlásily KLDR válku. Jde o absurdní tvrzení, reagovaly

Senátorské křeslo, o které oba muži bojovali, se uvolnilo po Jeffovi Sessionsovi, toho Trump vybral do úřadu generálního prokurátora.  

Konzervativní Alabama neměla demokratického kandidáta do Senátu za poslední čtvrtstoletí. Jak dodává server BBC, Trump v Alabamě, kde loni během své kampaně získal 28 hlasů volitelů, zůstává nadále populární.

Očekává se, že Moore porazí svého rivala Douga Jonese v klání, které proběhne 12. Prosince.

 

Donald Trump
Trump se vulgárně opřel do slavných sportovců. Hvězdy se bouří