Chtějí proto, aby se do republikánského souboje zapojila nová jména. Informoval o tom internetový deník Politico.

K neklidu v republikánských řadách přispívají neobratné Romneyho výroky z poslední doby či průzkumy veřejného mínění. Podle těch bývalý massachusettský guvernér ztrácí na svého aktuálního největšího rivala Ricka Santoruma i ve svém domovském státě Michiganu. Únor přitom pro něj měl být v nominačních kláních snadný měsíc. Místo toho se Romney díval, jak mu bývalý senátor na počátku měsíce uštědřil porážku v Coloradu, Minnesotě a Missouri.

Konzervativní Santorum je ale i přes současné úspěchy zřejmě nepříliš přijatelný pro nezávislé voliče, kteří rozhodnou listopadové prezidentské volby. Naději přitom u některých republikánských aktivistů nevyvolává bývalý šéf Sněmovny reprezentantů Newt Gingrich až moc zatížený minulostí i chaotickou kampaní ani kongresman Ron Paul. Jeho požadavky - například na omezení vojenské přítomnosti USA ve světě - nerezonují s většinou republikánské základny.

Obávají se porážky

"Republikáni se obávají, že ta současná čtyřka nedokáže na podzim porazit Obamu. A tak pokračuje jejich celonárodní hledání talentů," uvedl například šéf strany ve státě Indiana Eric Holcomb. Politik je jedním z nejbližších poradců tamního guvernéra Mitche Danielse, o němž se spekuluje jako o jednom ze zachránců strany.

Dalším často skloňovaným jménem je newjerseyský guvernér Chris Christie, který se ale loni odmítl o kandidaturu ucházet a podpořil Romneyho. Ani Daniels, který mezi republikány získal popularitu svou kritickou reakcí na Obamovu letošní zprávu o stavu unie, se zatím nikam nehrne.
Pozdní vstup do republikánského klání by pro případného alternativního kandidáta znamenal, že by už nemohl získat dostatečný počet volitelů pro nominační konferenci strany na konci srpna v Tampě na Floridě. O republikánském kandidátu na prezidenta by se tak poprvé od roku 1976 rozhodovalo až na sjezdu.

Většina veteránů strany si ale podle Politika myslí, že Romney nakonec díky svým penězům a dobré organizaci kampaně přece jenom nominaci získá ještě před konferencí. Mezi stoupenci bývalého guvernéra je ale na druhou stranu patrná nervozita. Obávají se, že primárky nadále budou chaotické, když není jasná podpora jednoho kandidáta. Výsledek nominační konference pak může být nejistý.

Obama ve výhodě

Nesoulad mezi republikány v každém případě prospívá Obamovi. Britský deník The Guardian přitom na svých internetových stránkách připomněl, že by to nebylo poprvé, kdy měl současný prezident štěstí na soupeře. Například v demokratických senátorských primárkách ve státě Illinois v roce 2004 jeho nejobávanějšího soupeře Blaira Hulla potopila aféra s domácím násilím.

Rovněž v samotném souboji o senátorské křeslo pomohlo Obamovi, když vyšlo najevo, že republikánský protikandidát Jack Ryan nutil svou ženu chodit do klubů, kde spolu lidé veřejně souložili. Republikán sice obvinění popřel, z voleb ale odstoupil. Obama pak ve volbách neměl soka.

Hillary Clintonovou sice v demokratickém klání o prezidentskou nominaci v roce 2008 nepostihla žádná aféra, její kampaň ale podle The Guardianu zaostala za očekáváním. Jeho republikánskému soupeři Johnu McCainovi pak zcela nevyšla sázka na tehdejší aljašskou guvernérku Sarah Palinovou jako na jeho kandidátku na viceprezidentku. Nyní si prý Obamův volební štáb přeje, aby nakonec mezi republikány uspěl zranitelný Romney.