Ruské zdroje citované agenturou Reuters o sedmi mrtvých hovořily už odpoledne, úřady ale tuto informaci bezprostředně nepotvrdily. Pod troskami jsou stále slyšet živí lidé. Zraněných je zatím asi 20, včetně dvou dětí a tří záchranářů, na které spadla střecha silně poškozeného domu.

Na záběrech z místa je vidět panelový dům s mnohametrovou dírou uprostřed. „Město Belgorod a Belgorodská oblast byly vystaveny masivnímu ostřelování ozbrojenými silami Ukrajiny,“ uvedl Gladkov.

„V důsledku přímého zásahu střelou do bytového domu se celý jeden vchod od desátého patra po první zřítil,“ dodal gubernátor.

Raketa dům zasáhla kolem 11:40 moskevského času (10:40 SELČ). Na místě zasahují hasiči a mnoho záchranářů, z nichž několik zůstalo pod troskami. Práce jsou opakovaně přerušovány kvůli raketovému poplachu. Ve městě bylo slyšet několik výbuchů, píše TASS.

Ruské síly v Doněcku s vojenským vybavením označeným písmenem Z, které se stalo symbolem ruské agrese na Ukrajině
Rusko zesílilo ofenzívu. Situace na frontě se značně zhoršila, přiznal Syrskyj

Pozdě odpoledne Gladkov uvedl, že zaměstnanci komunálních služeb na místě nainstalovali umělé osvětlení a že odstraňování trosek a pátrání bude pokračovat i v nočních hodinách. Z trosek a z míst pod nimi záchranáři vyprostili zatím sedm mrtvých a 17 živých, 11 vyproštěných je v nemocnici, uvedly úřady podle agentury TASS.

Zbraně od zemí NATO?

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že Belgorod byl terčem útoků několika druhů raket. Části jedné rakety podle něj poškodily panelový dům. TASS jmenuje raketové systémy Točka-U, Olcha a RM-70 Vampire.

Ruská stálá mise při Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) uvedla, že Kyjev při útoku použil zbraně dodané členskými zeměmi Severoatlantické aliance. Od maltského předsednictví OBSE Moskva žádá důrazné odsouzení útoku a kritizuje podle ní dvojí metr při hodnocení porušování mezinárodního humanitárního práva.

Ukrajinští vojáci, válka na Ukrajině. Ilustrační snímek
Má Ukrajina bojovat dál? Čtenářská anketa přinesla překvapivý výsledek

Gladkov upřesnil, že v zasaženém vchodě bylo 40 bytů. Obyvatelé sousedních vchodů se dočasně přestěhovali, část z nich zamířila do krizových středisek.

Ukrajina se ke sdělení ruských úřadů zatím nevyjádřila, uvedla agentura Reuters. Tvrzení jednotlivých stran konfliktu obvykle nelze ve válečných podmínkách bezprostředně nezávisle ověřit.

Letecký poplach

V Belgorodské oblasti, která leží u hranic s Ukrajinou, v neděli opakovaně platil letecký poplach. Region čelil ostřelování také v sobotu a v noci na dnešek, kdy si podle místních úřadů vyžádalo jeden lidský život a 29 zraněných. Podle Gladkova bylo poškozeno na 300 bytů v 85 budovách a také například nemocnice nebo škola.

Útoky na civilní cíle jsou v rozporu s mezinárodním právem. Obě strany konfliktu se z nich vzájemně obviňují. Podle Západu i mezinárodních organizací se jich však výrazně častěji dopouští Rusko, které tuto válku v únoru 2022 zahájilo.