Ultranacionalista Itamar Ben Gvir z Ocma Jehudit usedne v čele nově vzniklého rezortu ministra národní bezpečnosti. Jeho strana ve volbách kandidovala v rámci aliance vystupující jako Náboženský sionismus (RZ).

„Učinili jsme dnes večer velký krok ke koaliční dohodě, k vytvoření plně, plně pravicové vlády,“ uvedl Ben Gvir v prohlášení.

Strany zatím podepsaly jen dodatky k samotné koaliční dohodě, jde tak o pomalý, ale přesto významný posun směrem k vytvoření vládní koalice. Netanjahu, který je pověřený sestavením vlády, naráží na stupňující se a často protichůdné požadavky jednotlivých možných partnerů, píší The Times od Israel.

Izraelský expremiér a šéf strany Likud Benjamin Netanjahu zdraví v Jeruzalémě své příznivce po zveřejnění odhadů výsledků parlamentních voleb, 2. listopadu 2022
Potvrzeno. V izraelských volbách zvítězil Likud expremiéra Netanjahua

Nadcházející vláda bude zřejmě nejvíce pravicová v izraelských dějinách, což nejspíš přiměje Netanjahua k diplomatickému balancování mezi členy koalice a západními spojenci, píše agentura Reuters.

Ben Gvir byl v roce 2007 odsouzen za rasistické podněcování proti Arabům a podporu terorismu, také podnikal aktivity proti komunitě LGBT+. Tvrdí, že již není zastáncem vyhoštění všech Palestinců, ale pouze těch, které považuje za teroristy a zrádce. Jakožto osadník na Západním břehu Jordánu, který Izrael obsadil za války v roce 1967, se staví proti palestinské státnosti.

V Izraeli se 1. listopadu konaly předčasné parlamentní volby, byly už páté za necelé čtyři roky. Odborníci se obávali, že by opět mohly skončit patem.