Palestinské znesvářené strany – Organizace pro osvobození Palestiny a Hamas – ve středu podepsaly smírčí dohodu, která předpokládá, že do pěti týdnů sestaví společnou vládu a do půl roku pak uspořádají volby.

„Prezident Abbás se musí rozhodnout, zda chce dohodu s Hamasem, nebo mír s Izraelem," uvedl Netanjahu v jednom z programů americké televize CBS. „Nemůže objímat Hamas a říkat, že chce mír s Izraelem," dodal. „Roztrhejte dohodu s Hamasem. Uznejte židovský stát. Zajistěte mír," vyzval palestinského prezidenta.

Názory na holokaust

Netanjahu rovněž upozornil, že spolupráce s Hamasem se neslučuje s dnešními Abbásovými výroky odsuzujícími holokaust. Abbás označil holokaust za „nejohavnější zločin" proti lidskosti v moderní historii. Podle agentury Reuters se tak zřejmě snažil zmírnit napětí mezi Izraelem a Palestinou. Abbás již v sobotu prohlásil, že má stále zájem o mírové rozhovory s Izraelem.

Izraelsko-palestinské smiřování v 90. letech slibně začalo dohodami o palestinské autonomii. Předpokládalo se, že bude pokračovat a že na jeho konci bude samostatná Palestina. Kerrymu se loni podařilo přimět obě strany znovu zasednout k jednacímu stolu. Podle Kerryho plánu se měli vyjednávači v novém kole do 29. dubna dohodnout na kostře budoucích jednání, jež se měla už soustředit na zásadní otázky a vést k definitivní dohodě. V posledních týdnech však nabývaly vrchu spory a rozhovory kolabovaly. Palestinská dohoda tuto krizi završila.