V posledním čísle časopisu Current Biology byl zveřejněn výzkum kanadských vědců, kteří se pokusili vysvětlit, proč v okolí větrných elektráren hyne tolik netopýrů.

Tyto živočichy, kteří se díky své schopnosti lokalizovat v noci pomocí ultrazvuku pohybující se předměty, neohrožují otáčející se listy turbín.

Vědci provedli pitvu velkého počtu mrtvých netopýrů, jejichž tělíčka byla nalezena na pozemcích větrných farem v jihozápadní Albertě, a kupodivu zjistili, že příčinou smrti těchto savců byla většinou četná vnitřní zranění.

Ta jsou s velkou pravděpodobností způsobena náhlým a prudkým poklesem tlaku v blízkosti jednotlivých větrných elektráren.

Tlak kolem otáčejících se listů větrných turbín je totiž mnohem nižší než tlak okolního vzduchu. Netopýrovi, který vletí do takové zóny s nízkým tlakem, se náhle začnou rozpínat plíce, cévy popraskají a tkáně se zalijí krví.

Na 90 procent zkoumaných mrtvých netopýrů utrpělo před uhynutím vnitřní krvácení. Pro netopýry mohou tedy větrné farmy představovat fatální nebezpečí.

„Netopýr neumí rozpoznat, že kolem větrných elektráren je mnohem menší tlak vzduchu,“ citovala BBC vedoucí výzkumu Erin Bearwaldovou z Calgarské univerzity.

Ptáci touto skutečností ale ohroženi nejsou, protože jejich plíce jsou mnohem pevnější a větší, takže změny tlaku jim nemohou způsobit větší potíže.

„Úmrtnost netopýrů u větrných elektráren zpravidla vysoce převyšuje úmrtnost ptáků, proto se riziko ohrožení přírody týká především netopýrů, ne ptáků,“ usoudila Bearwaldová.

Přestože se o nebezpečí hrozícím netopýrům žijícím v okolí větrných elektráren vědělo, nedokázal dosud nikdo vysvětlit příčinu jejich úmrtí.

Evropská unie vydala před dvěma lety pokyny, podle nichž by se projektanti staveb větrných elektráren měli vyhýbat migračním trasám netopýrů.

Tým výzkumníků z Aberdeenské univerzity ve Skotsku v současnosti pracuje na vývoji metody, jež by měla odradit netopýry od pohybu v pro ně nebezpečných lokalitách, a to prostřednictvím vln vysílaných radarem.