„Hlavní jsou soutěže a ne těch 20 či 30 vůdců, kteří přijedou na zahajovací ceremoniál," citovala Žukovova slova ruská agentura RIA Novosti. Jde o vůbec první komentář vysokého ruského představitele k neúčasti světových vůdců na olympiádě. „Obama nemůže přijet? On nebyl na žádným hrách během celé doby, co je ve funkci. Neodráží to nijakým způsobem kvalitu her," dodal bývalý vicepremiér Žukov.

Americkou delegaci na únorových hrách tentokrát nepovede žádný vysoký vládní představil jako v minulosti. Zato se v ní objeví někdejší tenisová hvězda a bojovnice za práva gayů a leseb Billie Jean Kingová, hokejistka Cailin Cahowová a olympijský šampion v krasobruslení Brian Boitano. Ten se ke své homosexualitě veřejně přihlásil minulý týden. „Myslím, že ta delegace mluví sama za sebe," prohlásil Barack Obama na tiskové konferenci v Bílém domě. Jde o jasnou reakci na ruské tažení proti homosexuálům.

Na hry do Soči nepojedou ani prezidenti Německa nebo Francie Joachim Gauck a François Hollande. Možná nedorazí ani německá kancléřka Angela Merkelová. A podle listu The Independent se do Soči nechystá ani britský premiér David Cameron. Český prezident Miloš Zeman naopak na olympiádu vyrazí.

Zimní olympijské hry v Soči se konají od 7. do 23. února. Jde o první olympiádu v Rusku od moskevských her v roce 1980. Tehdy Spojené státy a některé další západní státy olympiádu bojkotovaly kvůli tehdejší sovětské invazi do Afghánistánu.