"Naše sankce, nejsilnější, jaké kdy byly uloženy, budou zatím pokračovat, tlak na KLDR také," uvedl Trump. Podle svých slov se však stále nevzdává naděje, že se společná schůzka s Kimem Čong-unem uskuteční. "Nikdo by se neměl znervózňovat. Mohlo se to stát na stávajícím summitu, nebo se možná setkáme na nějakém pozdějším. Musíme to ale udělat správně," řekl Trump. "Pokud se Kim Čong-un rozhodne zapojit do konstruktivního dialogu a jednání, já čekám," dodal. Informuje o tom agentura AFP. 

Severokorejský vůdce Kim Čong-un (vlevo) a americký prezident Donald Trump.
Trump nečekaně zrušil historický summit s vůdcem KLDR Kim Čong-unem

Trump do úspěchu plánovaného summitu investoval nemálo politického úsilí a ještě včera v rozhovoru pro televizní stanici Fox News tvrdil, že je stále velká šance, že k němu dojde. Nakonec však změnil názor, podle svého vyjádření pod dojmem vyhroceně nepřátelských reakcí Severní Koreje z poslední doby.

Americká vláda požaduje od Pchjongjangu "úplnou, ověřitelnou a nezvratnou denuklearizaci". Severokorejská vláda však na to odpověděla, že dokud se nebude cíti v bezpečí před údajnou "americkou agresí", nikdy se svých jaderných zbraní nevzdá. 

KLDR zničila jadernou střelnici Punggye-ri
Tři, dva, jedna a obrovská exploze. KLDR zlikvidovala své jaderné středisko

Ještě dnes dopoledne se nicméně zdálo, že je ochotna projevit dobrou vůli, když před zraky pozvaných novinářů zničila své hlavní a jediné známé jaderné testovací středisko Pchunggje-ri, odkud provedla všech šest dosavadních jaderných zkoušek. Kritici však upozorňovali na to, že na místě chyběli mezinárodní jaderní inspektoři a že toto středisko bylo po provedených testech už stejně zničené a dál nepoužitelné.

Generální tajemník OSN Antonio Guterres vydal prohlášení, v němž naléhá na obě strany, aby i přes zrušení summitu pokračovaly v rozhovorech. Jihokorejský prezident Mun Če-in vyjádřil v Soulu "hlubokou lítost" nad zrušením summitu a svolal své bezpečnostní poradce do svého sídla v Modrém domě kvůli jednání o pohotovosti, uvedl jeho tiskový tajemník v rozhovoru se státní jihokorejskou tiskovou agenturou Jonhap. 

Donald Trump
Rozhodne se příští týden, řekl Trump ke schůzce s Kimem. Stále ji ale nevyloučil

Podle jiného prezidentova asistenta se nyní jihokorejská vláda pokouší zjistit, co přesně je Trumpovým záměrem a jaký to má pro jejich zemi význam.