Dokumenty zveřejněné Novozélandskou tajnou službou (SIS) ukazují, že incident se měl stát 14. října 1981, kdy Její veličenstvo vystupovalo z auta, aby zavítalo na probíhající veletrh vědy.

„Lewis měl původně v úmyslu zavraždit královnu, nenašel ale ke střelbě příhodné místo a neměl vzhledem ke vzdálenosti, odkud střílel, ani dostatečně výkonnou pušku,“ konstatuje novozélandská SIS ve zprávě z roku 1997.

Dokumenty byly odtajněny na žádost společnosti Fairfax Media. V nich se pak tvrdí, že Lewis byl „těžce narušený mladík“. Ten posléze z činu ani nebyl obviněn, přičemž vyšetřovatelé pokus o atentát raději utajili, aby se vyhnuli skandálu.

Nezletilý proto nebyl obviněn z pokusu o vraždu ani z vlastizrady, ale jen z neoprávněného opatření zbraně a nakládání s ní.

Podle dokumentů také sice dav v Dunedinu, který se na královnu přišel podívat, slyšel výstřel, ale policie poté uvedla, že šlo o padající značku nebo o ránu z výfuku.

"Následné vyšetřování výstřelů probíhalo diskrétně a většina představitelů médií tehdy nabyla dojmu, že hluk byl způsoben zábavní pyrotechnikou,“ uvedla v listopadu 1981 ve zprávě SIS.

Z odtajněných dokumentů také vyplývá, že policie Lewise sledovala i během další navštěvy královny v roce 1986. Obávala se totiž, že se tehdy již dospělý muž o atentát na Její veličenstvo pokusí znovu.

Nynější odhalení dokumentu vede k tomu, že se o případ opět začala zajímat policie. „Ano, policejní komisař nařídil přezkoumání tohoto spisu," potvrdila agentuře Reuters mluvčí novozélandské policie.

Nový Zéland je roku 1947 nezávislý na britské vládě, ale hlavou státu je stále britská královna. Ta tuto zemi navštívila již desetkrát, naposledy v roce 2002.