Vyslanci členských zemí Evropské unie v pátek nedospěli k dohodě na rozdělení migrantů z lodi Diciotti. Italský premiér Giuseppe Conte uvedl v reakci na facebooku, že EU selhala v dodržování svých zásad „solidarity a odpovědnosti“. Dodal také, že je tu „propast mezi slovy a činy“, přičemž slova jsou podle něj zabarvena pokrytectvím.

„Itálie naléhala, abychom přišli s řešením pro Diciotti,“ řekl agentuře Reuters jeden z diplomatů, který se účastnil pátečního jednání. „Ale pro ostatní to nebylo tím nejdůležitějším elementem. Chtěli více mluvit o strukturálních řešeních pro lodě ve Středomoří. Takže nedošlo k dohodě o Diciotti,“ dodal.

Podle agentury Reuters se schůze zúčastnili zástupci Malty, Itálie, Španělska, Řecka, Lucemburska, Belgie, Německa, Francie, Irska a Nizozemska. Belgie a Maďarsko následně informovaly, že z lodi Diciotti nehodlají přijmout žádné běžence.

„Naší hlavní prioritou je nalezení řešení pro ty lidi na palubě. To je to, na co se zaměříme a myslíme, že by tak měli učinit i ostatní,“ řekl mluvčí Komise Alexander Winterstein na tiskové konferenci po neúspěšném jednání.

„Domníváme se také, že nekonstruktivní komentáře, natož hrozby, ničemu nepomáhají a nijak nás k řešení neposouvají. Evropská unie je společenství pravidel a funguje na jejich základě, nikoli na hrozbách,“ komentoval Winterstein vyjádření italského místopředsedy vlády Luigiho Di Maia.

Ten již ve čtvrtek jako první pohrozil zastavením italských příspěvků do unijního rozpočtu, pokud Brusel Itálii s migranty z lodi Diciotti nepomůže.

Salvini nehodlá ustoupit

U Sicílie již třetí den čeká na palubě lodi italské pobřežní stráže Diciotti 148 migrantů. Italský ministr vnitra Matteo Salvini však v noci na čtvrtek nechal vylodit 29 nezletilých, kteří cestovali bez doprovodu. U dospělých to však odmítá s tím, že se jedná o nelegální migranty.

„Všichni na Diciotti jsou nelegální přistěhovalci. Itálie už není evropským uprchlickým táborem,“ řekl agentuře ANSA. Salvini dále uvedl, že mu italští voliči dali v březnových parlamentních volbách mandát, aby zabránil vylodění migrantů z Diciotti, dokud se EU nerozhodne o jejich přerozdělení.

Migranti z lodi Diciotti se v pátek ráno pokusili vynutit si své vylodění zahájením hladovky, kterou však již odpoledne ukončili. Salvini na vyhlášení hladovky reagoval na svém twitterovém účtu slovy: „V Itálii žije pět milionů lidí v absolutní chudobě (z toho 1,2 milionu dětí), kteří drží hladovku každý den.“