Devětadvacetiletá žena chce zemřít 1. listopadu v ložnici svého domu ve městě Portland v Oregonu obklopena rodinou – matkou, nevlastním otcem, manželem a nejlepší přítelkyní. Jak uvedla, chtěla počkat ještě na manželovy narozeniny, které slaví 26. října. Její zdravotní stav se mezitím čím dál tím zhoršuje a trpí stále většími bolestmi a záchvaty.

„Mám ty léky již několik týdnů," uvedla Maynardová v komentáři pro americkou televizi CNN. „Nemám sebevražedné sklony. Kdybych je měla, už bych si ty léky vzala dávno. Nechci zemřít, ale umírám. A chci zemřít tak, jak to chci já," dodala.

Asistovaná sebevražda

Letos 1. ledna Američance zjistili nádor na mozku. O devět dní později jí lékaři otevřeli lebku a provedli odstranění části spánkového laloku mozku, aby nádoru zabránili dále růst. A řekli jí, že bude žít dalších deset let. Jenže v dubnu doktoři zjistili, že se nádor vrátil a předpověď se změnila: zbývalo jí šest měsíců života.

Provést takzvanou asistovanou sebevraždu je v Oregonu možné od roku 1997. Od té doby si potřebné léky nechalo předepsat 1173 lidí. 752 z nich přitom do roku 2013 lék použilo a dobrovolně se rozhodlo zemřít. Podobné zákony jako v Oregonu platí i v Montaně, Novém Mexiku, Vermontu a Washingtonu.

Šílené bolesti hlavy

Maynardová žila se svým manželem Danem Diazem v San Francisku, když začala trpět šílenými bolestmi hlavy. Brzy se dozvěděla příčinu: nádor na mozku. Lékaři jí vysvětlili, jaké má možnosti – ani jedna neříkala, že se její život podaří zachránit.

„Lékaři mi předepsali ozařování celého mozku," popsala Brittany. „Četla jsem si o nežádoucích účincích: mé vlasy by byly spálené, pokožka hlavy by byla pokryta popáleninami prvního stupně. Kvalita mého života, jak jsem ji znala, by byla pryč," dodala Američanka.

Zjišťovala si také, jaké by to bylo, kdyby dožívala ve speciálním hospicu. Neexistovala žádná záruka, že by netrpěla – nejspíš by ztratila schopnost mluvit a kontrolovat vlastní tělo. A vzhledem k tomu, že je tak mladá, tak by mohla fyzicky vydržet velmi dlouho.

Důstojný odchod

„Po měsících zkoumání jsme já i moje rodina dospěly k srdcervoucímu závěru," uvedla Brittany. „Neexistuje žádná léčba, která by mi zachránila život a to, co mi doporučovali, by zničilo ten čas, který mi ještě zbývá," dodala. Vzhledem k tomu, že v Kalifornii možnost asistované sebevraždy neexistuje, odstěhovali se s rodinou do Oregonu.

„Abych získala legální přístup k tomu, že zemřu důstojně, moje rodina musela podstoupit obrovské množství obětí a změn – přestěhovat se, zajistit tým lékařů," uvedla mladá Američanka pro časopis People. „A existuje spousta Američanů, kteří na na to nemají čas, možnosti nebo finance, a to si myslím, že není správné," dodala.

Posledních pár dní života, které jí zbývají, chce proto využít k tomu, aby pomáhala ostatním, kteří se ocitli v podobné situaci. Založila rovněž Brittany Maynard Fund, jehož cílem je bojovat za zákony umožňující důstojnou smrt i v dalších amerických státech.

Možnost volby

Někteří odpůrci asistované sebevraždy s těmito kroky nesouhlasí a zmiňují v této souvislosti zejména morální a náboženské důvody. Jiní se zase obávají, že tyto zákony by mohli využít k ukončení svého trápení i pacienti, kteří trpí pouze depresemi. V průzkumu, který provedl loni časopis New England Journal of Medicine, se 67 procent z 1712 lékařských expertů v USA vyslovilo proti asistované sebevraždě.

Manžel Brittany Maynardové si ale cení toho, že jeho žena měla možnost volby. „Důstojná smrt umožňuje lidem, které čeká množství utrpení, aby se rozhodli, kdy už je toho příliš," uvedl Dan Diaz. Brittany si ještě své rozhodnutí může rozmyslet, nemyslí si ale, že se tak stane. „Nyní si užívám dny a týdny, které mi zbývají tady na této krásné Zemi, užívám si radost a lásku a trávím čas cestováním v přírodě s lidmi, které miluji," napsala.