„Spojené státy použijí všechny nutné prostředky k ochraně svých občanů a občanů svých spojenců proti nespravedlivému stíhání ze strany nelegitimní soudního dvora,“ stojí v chystaném projevu prezidentova bezpečnostního poradce Johna Boltna, jehož písemnou verzi se podařilo získat agentuře Reuters.

Podle Boltona je americká vláda připravena na „odvetný útok“, pokud soud v Haagu zahájí prošetřování jednání příslušníků amerických sil a zpravodajských služeb během války v Afghánistánu. Onou odvetou by podle Reuters mohl být zákaz vstupu inkriminovaných soudců a žalobců do země a uvalení sankcí na veškeré finanční prostředky, které na území Spojených států mají. Zároveň by mohli být obžalováni v rámci amerického soudního systému.

„Nebudeme s ICC spolupracovat. Nebudeme jim žádným způsobem nápomocní. Nepřipojíme se k vyšetřování. Necháme ICC zemřít. Ostatně ICC je pro nás již dávno mrtvý,“ uvádí ve své plamenné řeči americký politik. Spojené státy navíc podle Reuters mohou zahájit jednání o přísnějších mezinárodních smlouvách, které by ostatním státům zabránily žalovat zemi u haagského soudního dvora, jehož cílem je potrestat viníky válečných zločinů, genocid a zločinů proti lidskosti.

Spojené státy se nepřipojily k podpisu smlouvy, která v roce 2002 Mezinárodní trestní soud v Haagu ustanovila a tehdejší prezident George W. Bush se otevřeně postavil proti. Jeho nástupce Barack Obama sice podnikl řadu kroků ke spolupráci, avšak současná rétorika americké vlády se od jeho politiky výrazně odvrací.

„Zvážíme kroky v rámci Rady bezpečnosti OSN, které by pomohly omezit rozsáhlé pravomoce ICC a zajistit, že nebude uplatňovat svou jurisdikci v rámci Spojených států a jejich spojenců, kteří nepodepsali římskou dohodu,“ píše Bolton.

Palestinci se nevzdají

Bolton ve svém projevu, který během dnešního dne přednese na půdě konzervativní organizace Federalist Society ve Washingtonu, zmiňuje, že ministerstvo zahraničí chystá uzavření kanceláří Organizace na osvobození Palestiny ve Washngtonu. Důvodem je podle Reuters obava z palestinských pokusů o podnícení vyšetřování situace v Izraeli. „Spojené státy budou vždy stát po boku přítele a spojence z Izraele,“ stojí v textu.

Uzavřením kanceláří se Trump podle Palestinců snaží o zvýšení tlaku, který vyvolal ukončením financování fondu Organizace spojených národů na podporu palestinských uprchlíků a nemocnic ve východní části Jeruzaléma. „Opakujeme, že práva palestinských obyvatel nejsou na prodej, nepodlehneme výhružkám a šikaně ze strany Spojených států amerických,“ uvedl v reakci palestinský úředník Saeb Erekat.

Podle Erekata nebudou mít aktivity Trumpovy administrativy žádný vliv na plánované vyšetřování. „I nadále budeme Mezinárodní soudní dvůr v Haagu žádat o okamžité prošetření zločinů, ke kterým došlo během izraelského konfliktu,“ dodal.