Podle úřadu guvernérky tohoto státu má alespoň jednu dávku vakcíny přes 90 procent personálu v nemocnicích a pečovatelských domech. Proočkovanost je mírně nižší mezi zaměstnanci dalších zdravotnických zařízení pro dospělé. Úřad tvrdí, že se zavedením povinnosti v srpnu se zájem o očkování proti covidu-19 mezi zaměstnanci ve zdravotnictví výrazně zvýšil.

Zpěvák R. Kelly (vlevo) na kresbě ze soudní místnosti federálního soudu v newyorské čtvrti Brooklyn
Zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního zneužívání. Hrozí mu doživotí

"Tato nová informace ukazuje, že důrazné trvání na povinnosti očkovat zaměstnance ve zdravotnictví je tím správným opatřením na ochranu zranitelných členů našich rodin a našich blízkých," uvedla guvernérka státu New York Kathy Hochulová. Jediným způsobem, jak zvládnout pandemii nemoci covid-19, je podle ní nechat naočkovat každého, kdo může vakcínu dostat.

Postavení mimo službu stovek zdravotníků ale zvýšilo obavy z negativních dopadů na kvalitu péče. Stát New Yorku tak například přijal opatření, díky kterému budou moci na jeho území pracovat bez zbytečných administrativních průtahů a poplatků také zdravotníci z jiných amerických států.

Logo Vesmírných sil, nejmladší složky amerických ozbrojených sil. Představeno bylo v roce 2020.
Strážcové v novém hávu. Americké Vesmírné síly představily uniformy

Šéf sítě veřejných nemocnic Mitchell Katz CNN řekl, že zařízení fungují v plném režimu a netrpí nedostatkem personálu. V nemocnicích spadajících pod tuto organizaci se nechalo naočkovat 91 procent personálu. Proočkovanost je obvykle vyšší mezi lékaři a zdravotními sestrami.

Povinné očkování 

Ve Spojených státech zavádí povinné očkování nebo testování vláda i soukromý sektor. V první polovině září americký prezident Joe Biden oznámil povinné očkování nebo testování ve firmách se 100 a více zaměstnanci.

Povinné očkování administrativa zavedla pro zaměstnance a spolupracovníky federálních agentur a úřadů. Očkování po svých zaměstnancích vyžaduje stále více soukromých firem, například technologičtí giganti Facebook, Google či Microsoft.

Indii trápí zatím neznámý typ horečnatého onemocnění. Může jít o novou formu horečky dengue
Záhadná horečka zabíjí děti v Indii. Vypadá to na novou formu dengue

Americké úřady se tímto způsobem snaží zrychlit tempo očkování. Dokončené očkování má v USA 56 procent populace, za poslední měsíc se ale proočkovanost zvýšila pouze o tři procentní body. Například v květnu to bylo zhruba o 13 procentních bodů.