Podle úřadu guvernérky tohoto státu má alespoň jednu dávku vakcíny přes 90 procent personálu v nemocnicích a pečovatelských domech. Proočkovanost je mírně nižší mezi zaměstnanci dalších zdravotnických zařízení pro dospělé. Úřad tvrdí, že se zavedením povinnosti v srpnu se zájem o očkování proti covidu-19 mezi zaměstnanci ve zdravotnictví výrazně zvýšil.

"Tato nová informace ukazuje, že důrazné trvání na povinnosti očkovat zaměstnance ve zdravotnictví je tím správným opatřením na ochranu zranitelných členů našich rodin a našich blízkých," uvedla guvernérka státu New York Kathy Hochulová. Jediným způsobem, jak zvládnout pandemii nemoci covid-19, je podle ní nechat naočkovat každého, kdo může vakcínu dostat.

Postavení mimo službu stovek zdravotníků ale zvýšilo obavy z negativních dopadů na kvalitu péče. Stát New Yorku tak například přijal opatření, díky kterému budou moci na jeho území pracovat bez zbytečných administrativních průtahů a poplatků také zdravotníci z jiných amerických států.

Šéf sítě veřejných nemocnic Mitchell Katz CNN řekl, že zařízení fungují v plném režimu a netrpí nedostatkem personálu. V nemocnicích spadajících pod tuto organizaci se nechalo naočkovat 91 procent personálu. Proočkovanost je obvykle vyšší mezi lékaři a zdravotními sestrami.

Povinné očkování 

Ve Spojených státech zavádí povinné očkování nebo testování vláda i soukromý sektor. V první polovině září americký prezident Joe Biden oznámil povinné očkování nebo testování ve firmách se 100 a více zaměstnanci.

Povinné očkování administrativa zavedla pro zaměstnance a spolupracovníky federálních agentur a úřadů. Očkování po svých zaměstnancích vyžaduje stále více soukromých firem, například technologičtí giganti Facebook, Google či Microsoft.

Americké úřady se tímto způsobem snaží zrychlit tempo očkování. Dokončené očkování má v USA 56 procent populace, za poslední měsíc se ale proočkovanost zvýšila pouze o tři procentní body. Například v květnu to bylo zhruba o 13 procentních bodů.