Výjimkou jsou podle newyorského hygienického úřadu obaly, do nichž bylo jídlo vloženo před prodejem v daném zařízení, misky, v nichž se prodává syrové maso, a plasty sloužící k ochraně zboží při přepravě.

Podniky, kterých se nařízení týká, mají šestiměsíční lhůtu, v níž se musejí novým požadavkům přizpůsobit. Po jejím vypršení, tedy po 30. červnu, mohou být potrestány pokutou, která se bude stupňovat podle toho, pokolikáté bude podnik přistižen. Při třetím a vyšším přestupku to bude až jeden tisíc dolarů, v přepočtu více než 22 tisíc korun.

Cílem opatření je přinutit prodejce potraviny, aby využívali k jejich balení vhodnější materiály. Mezi takové patří například hliník, pevné plasty, papír, sklo nebo kompostovatelné materiály. Změna balení by měla pomoci také se snížením vysokých nákladů na recyklaci jednorázových plastových obalů.

Evropský zákaz

Omezit užívání jednorázových plastů plánují také evropské země. Velká Británie hodlá zdvojnásobit na deset pencí (necelé tři koruny) poplatek za plastové tašky při maloobchodním prodeji. Evropská komise v květnu loňského roku navrhla úplný zákaz některých plastových výrobků na jedno použití. 

Na konkrétní podobě zákazu se vyjednávací týmy členských zemí EU a Evropského parlamentu dohodly v polovině prosince. Opatření, které vejde v platonst v roce 2021, se bude týkat například plastových brček, příborů, talířů, vatových tyčinek, tyček na balónky či krabic na jídlo a kelímků z pěnového polystyrenu.