„Zbožňuju tvar a velikost nosu Kate Middletonové a prostě vím, že ho chci mít," tvrdí šestadvacetiletá Brianna Diazová z Long Islandu. Na „královskou" rhinoplastiku je objednaná za dva týdny. „Před časem jsem viděla její nos a teď už je to pro mě zásadní věc, něco jako posedlost, prostě si ho chci nechat udělat," dodala.

Před dvěma lety listovala dvaadvacetiletá studentka Newyorské univerzity Jessica Blaierová časopisem People, aby si našla nový nos, když narazila na svatební snímky vévodkyně z Cambridge. „Když jsem viděla Katein nos, prostě jsem věděla, že je to pro mě ten pravý," říká. „Jiné celebrity měly jenom kousky nosu, jaký bych chtěla, ale Katein nos měl všechno. Klesající kořen. Špičku, co nepadá, když se směje. A působí žensky," řekla.

Nos za 235 tisíc

Proto vytrhla dva obrázky vévodkyně – zepředu a z profilu – a vzala je k doktorovi Thomasi Romovi, který vede oddělení obličejových plastik v nemocnici Lenox Hill ve čtvrti Upper East Side. A ten věděl přesně, oč jí jde. „Chtěla hezký, přirozeně vypadající nos, který doplní její tvář," řekl Romo, který odhaduje, že už udělal asi stovku podobných operací, jejichž cena se pohybuje od 10.000 do 12.000 dolarů (asi 195.000 až 235.000 korun). O rok později Blaierová odkráčela z jeho ordinace s nosem vhodným i pro královnu.

V roce 2012 utratili Američané za plastické operace 11 miliard dolarů. A také další chirurgové zaznamenali nový trend a přizpůsobili se mu. „Před pár měsíci mi tyhle ženy začaly chodit do ordinace a žádat o nos Kate Middletonové," řekl manhattanský plastický chirurg Stephen T. Greenberg, autor knihy A Little Nip, A Little Tuck (Kousek uštípnout, kousek vycpat). „Začalo to být tak oblíbené, že jsme nechali udělat složku desítky fotek Kate Middletonové, abychom je mohli ukázat pacientkám, co přijdou na konzultaci."

Doktor Greenberg odhaduje, že nyní je na příští měsíc na zákrok, který u něj stojí 7000 dolarů (asi 137.000 korun) objednáno dvacet žen. Mezi nimi je i sekretářka Johanna Ricardiová z Long Islandu.

„Chci změnu a tou je zbožňováníhodný nos velmi krásné ženy," řekla. „Dívala jsem se po různých herečkách, ale pak jsem narazila na ten poprask kolem Kateina nosu. Podívala jsem se na něj a pomyslela si, že je to nejpěknější věc, jakou jsem kdy viděla. A navíc," dodala, „kdo by nechtěl mít nos jako princezna?"

dk fcz