Uživatelé, kteří měli potřebu sdílet video z útoků, při nichž zemřelo pět desítek lidí, vyhledávací algoritmy obelstili. Buď video drobně upravili, takže vypadalo jako jiný soubor, nebo třeba na mobilní telefon natočili obrazovku počítače se spuštěným krvavým záznamem. Taková videa pak musel Facebook, Youtube, ale i další sociální sítě vyhledávat a odstraňovat ručně.

Brenton Tarrant
Neunesl pohled na migranty. Střelec z Nového Zélandu se radikalizoval v Evropě

K šíření záběrů z masakru napomohla i některá média. Například v sobotním vydání tištěného britského deníku Daily Mail vyšel článek, který pomalou reakci sociálních sítí při odstraňování videa kritizoval. Webová odnož Daily Mailu přitom některé pasáže z inkriminovaného videa stejně jako agresivní Tarrantův manifest sama zveřejnila.

Sociální sítě mimo vládní kontrolu

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová se proto chystá sejít s představiteli Facebooku a položit jim pár nepříjemných dotazů. „Dělali jsme, co jsme mohli, abychom zabránili šíření záznamu z útoku. Nakonec to ale bylo na sociálních platformách, aby odstranění videa zajistily,“ uvedla Ardernová.

Brenton Harrison Tarrant před soudem
U soudu strávil jen minutu. Střelec z Nového Zélandu chtěl v masakru pokračovat

K případu se rázně postavil také český ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). „Všechny aktivity, které by se daly vykládat jako schvalování trestného činu, policie pečlivě prověřuje a zajišťuje důkazy pro případné trestní řízení,“ uvedl na svém twitteru. Policejní prezident Jan Švejdar pak varoval, že policie bude posuzovat případné projevy souhlasu s terorismem nekompromisně. „Máme celou řadu nástrojů, jak pachatele tohoto druhu trestné činnosti odhalovat,“ zdůraznil Švejdar.

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zahynulo 50 lidí a další jsou v kritickém stavu. K útoku se přihlásil australský pravicový radikál Brenton Tarrant, který uvedl, že ho k činu vedly protiimigrační motivy. Vládní i opoziční politici čin odsoudili, někteří přitom zdůraznili, že až k takovým činům může vést šíření strachu a nenávisti.

Při střelbě ve dvou novozélandských mešitách zemřely desítky lidí.
Policie prověřuje lidi na sítích. Kvůli schvalování teroru na Novém Zélandu