Oficiální vyšetřování nehody vedené Mezistátním leteckým výborem (MAK) skončilo počátkem měsíce oznámením, že příčinou tragédie bylo bezděčné brzdění pilota při startu. MAK výhrady nezávislých vyšetřovatelů odmítl.

Posádka podle závěrů MAK nebyla dostatečně přeškolena ze starších typů Jak-40 a jeden z pilotů byl pod vlivem léku, který je s řízením letadel neslučitelný, protože podstupoval léčbu chorobných neurologických změn projevujících se zpožděnou reakcí rukou a nohou. MAK své závěry podpořil i animací nehody se záznamem rozhovoru v kabině.

„Oficiálním závěrům neuvěřili příbuzní posádky, ani příbuzní hokejistů, kteří při nehodě zahynuli,“ uvedl list Izvestija. Na žádost pozůstalých se pak tři odborníci, zkušební piloti Vladimir Gerasimov a Alexandr Akimenkov a přední expert Valentin Dudin, který v Rusku zkoumal šedesátku leteckých havárií, pokusili o vlastní vyšetřování. „Pozůstalí budou požadovat, aby vyšetřování pokračovalo. V opačném případě se obrátí na soud,“ dodal list.

Konstrukční vady a organizační chyby

Nezávislí vyšetřovatelé podle deníku tvrdí, že katastrofu zavinily konstrukční a aerodynamické vady Jak-42 i četné chyby v organizaci práce společnosti Jak-servis, která letoun provozovala. Piloti prý přes všechny chyby dokázali dostat letoun do vzduchu a situace tedy nebyla katastrofální.

Za bezprostřední příčinu havárie Gerasimov označil skutečnost, že letoun byl neřiditelný. „U letounu Jak-42 se odehrálo šest analogických událostí, kdy se letadlo po startu začalo spontánně a nezvládnutelně naklánět na stranu a narazilo do země poté, co se jí dotklo jedním z křídel,“ tvrdí.

Oficiální vyšetřování prý ani neobjasnilo důvody, proč byly motory letounu nakrátko přepnuty do režimu malého tahu – MAK jen předpokládal, že se tak rozhodl učinit sám palubní mechanik, když měl dojem, že se piloti rozhodli přerušit pokus o start.

Snížení tahu během šesti vteřin však mohlo přispět k havárii. „Příčinná souvislost mezi snížením tahu a nehodou nebyla vyšetřena, ačkoliv tento faktor také mohl ovlivnit počínání pilotů,“ tvrdí Gerasimov.

Řada otázek se prý týká i toho, že u Jak-servis naprosto chyběla předletová příprava, společnost však úspěšně procházela kontrolami. Až po katastrofě „najednou odhalili naprosto nemožné a šokující věci“, uvedl viceprezident leteckých odborů Valentin Presňakov coby pilot s třicetiletými zkušenostmi. Podobné pochyby se prý týkají i užívání zakázaného léku druhým pilotem Jaku; v dokumentech nebyla o léčbě ani zmínka, dokud se stopy po léku neobjevily po nehodě v pilotově krvi.

MAK výhrady odmítá. „Neznám výsledky takzvaného nezávislého vyšetřování, ale nemyslím si, že tito experti vůbec měli možnost vést objektivní vyšetřování, a proto si myslím, že naše vyšetřování bylo přesné a příčiny katastrofy byly zjištěny správně,“ prohlásil Viktor Trusov z MAK.

MAK je organizace postsovětských států, v níž má hlavní slovo Rusko. Kritici mu vytýkají, že vinu za nehody obvykle připisuje selháním posádky.

Letecké neštěstí ze 7. září na letišti Tunošna u Jaroslavle připravilo o život 44 lidí, většinou hokejistů místního klubu Lokomotiv. Mezi mrtvými byla i trojice českých reprezentantů Jan Marek, Karel Rachůnek a Josef Vašíček a Slovák Pavol Demitra. Tragédii přežil pouze palubní inženýr Alexandr Sizov.