Antonio Halili je dalším z řady představitelů filipínské místní samosprávy, kteří byli zavražděni od doby před dvěma lety, kdy filipínský prezident Rodrigo Duterte vyhlásil válku drogám a zahájil krvavé tažení proti obchodu s narkotiky. Halili prezidenta v tomto úsilí veřejně podpořil, v loňském roce se však i přesto ocitl na seznamu politiků, které vláda vinila z možného spojení s nelegálním drogovým průmyslem. Halili obvinění popřel, ve funkci zůstal, přišel ale o pravomoc dohlížet na místní policii.

K Haliliho vraždě došlo při veřejné slavnostní ceremonii, kdy spolu s dalšími členy radničního osazenstva zpíval filipínskou hymnu. Střela, která ho zasáhla, byla podle policie vypálena z křovinatého místa vzdáleného asi 150 metrů. Lidé shromáždění na místě začali podle videozáznamu po výstřelu utíkat, informuje na svém webu americký deník The Wall Street Journal.

Filipínské státní úřady vraždu odsoudily a slíbily, že ji vyšetří. Na místě ale zatčen nikdo nebyl, ani není známo, že by už policie z vraždy někoho podezírala.

V roce 2016 proslul Halili nechvalně tím, že nechal podezřelé z prodeje drog včetně nezletilých pochodovat ulicemi Tanauanu, přičemž museli nést ceduli s nápisem "Jsem drogový dealer". Podle kritiků filipínské protidrogové kampaně se však soustředil jen na drobné uživatele drog z místních chudých komunit, ačkoli Duterteho vláda slibovala, že bude stíhat korupční politiky a klíčové osoby zapojené do nelegálního obchodu s drogami.

Lidskoprávní organizace filipínskou protidrogovou válku kritizují a tvrdí, že policie tisíce podezřelých lidí raději zabila, než aby je zatkla. Filipínská vláda to popírá. Podle oficiálních policejních údajů bylo při jejích protidrogových operacích zabito zhruba 4100 lidí (mnohem méně, než prohlašují kritici), o nichž policie tvrdí, že se bránili zatčení.