Čeho je moc, toho je příliš. Bývalí východoněmečtí disidenti, kteří stáli v čele tamní protikomunistické revoluce na konci roku 1989, se rozhodli společně protestovat proti předvolební kampani ultrapravicové Alternativy pro Německo (AfD). 

AfD podle posledních průzkumů sahá po vítězství ve všech třech zemských volbách, které se v bývalé NDR v příštích týdnech konají– v Sasku, Braniborsku i v Durynsku. Voliče se na svoji stranu snaží mobilizovat pod protitotalitními hesly roku 1989, což bývalí disidenti pokládají za nepřípustné.

AfD falšuje historii

V otevřeném dopise podepsaném mnoha významnými osobnostmi disentu NDR vyslovují vůdci revoluce roku 1989 své pobouření nad tím, že AfD zneužívá slogany podzimu 1989 a vyhlašuje, že tehdy začatou revoluci je nyní po třiceti letech třeba dokončit. „Výkřiky hesel typu ,Dokončíme převrat´ se lidem podsouvá, jako by nenásilná revoluce roku 1989 neskončila úspěchem. Současně AfD tvrdí, že v dnešním Německu je obdobná situace jako v NDR,“ píší bývalí disidenti, kteří taková tvrzení AfD označují za „falšování historie“. „NDR byla komunistickou diktaturou, Spolková republika Německo je demokratickou, svobodnou zemí.

Kdo mezi tím nedělá rozdíl, ten bagatelizuje diktaturu východoněmeckých komunistů,“ varuje dopis, zveřejněný při příležitosti 30. výročí masového útěku východních Němců přes Maďarsko do západního Německa. „Němci nepotřebují revoluci 2.0. Nejsme dnes jako tehdy pronásledováni tajnou policií Stasi na rozkaz tehdejší komunistické strany,“ uvádí tehdejší disidenti.

„V naší zemi je toho třeba mnoho změnit i opravit. Ale to je normální. Demokracie není jednoduchá, protože mnoho zájmů mezi sebou bojuje o nejlepší výsledek. Ale k tomu, aby se společnost zlepšila, není třeba žádné polarizující politické strany, jako je AfD. V Německu už bylo dost dělení lidí,“ uvádí bývalí disidenti.

Mezi 110 signatáři je mnoho známých osobností, například bývalý šéf Bundestagu Wolfgang Thierse, teolog Richard Schroeder nebo herec Jan Josef Liefers.

AfD vládnout nebude

Ostře protiimigrační a protievropská AfD má sice šanci zvítězit v příštích týdnech v zemských volbách jak v Sasku, tak v Braniborsku, ale i v Durynsku. Zřejmě však nenajde koaličního partnera a skončí všude v opozici.