„Vyhrožováním Turecku ekonomicky ničeho nedocílíte,“ nechal se podle BBC slyšet Cavusoglu. Trumpův příspěvek na Twitteru posléze označil za způsob, jak spíše umlčet kritiky doma v USA.

„Několikrát jsme řekli, že se nebudeme bát a nechávat se odstrašit jakoukoliv hrozbou,“ dodal turecký ministr zahraničí.

Vzápětí se Cavusoglu rovněž pozastavil nad tím, jaké metody se v jistých ohledech rozhodl americký prezident aplikovat: „Strategická spojenectví by neměla být probírána na Twitteru nebo sociálních médiích.“

Napětí uvnitř NATO

Současný spor mezi dvěma členy Severoatlantické aliance (NATO) vyvolalo prohlášení tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, který krátce po oznámení chystaného stažení amerických vojsk ze Sýrie prohlásil, že jeho armáda zahájí vojenské operace na severu této válkou zmítané země, aby vyčistila oblast od „separatistické teroristické organizace“.

Za onu organizaci jsou v Turecku považovány kurdské milice YPG, které v rámci bojů v Sýrii spolupracují s vojáky USA v tažení proti režimu prezidenta Bašára Asada a zbytků takzvaného islámského státu.

V návaznosti na prohlášení Ankary šéf Bílého domu Donald Trump na Twitteru uvedl, že pakliže Turecko na Kurdy skutečně zaútočí, uvalí na něj rozsáhlé ekonomické sankce, které jej „hospodářsky zničí“.

Turci mají na ochranu právo, ale stejně i Kurdové

Ještě před zmíněným Trumpovým tweetem vyjádřil podle BBC americký ministr zahraničí Mike Pompeo naději, že po telefonátu se svým tureckým protějškem věří, že by obě země mohly podepsat dohodu, v níž se zavážou chránit kurdské bojovníky.

Podle Pompea USA uznávají „právo tureckého lidu a pana Erdogana chránit svoji zemi před teroristy“.

„Také víme, že ti, co bojují po našem boku, si zaslouží být chráněni stejně tak,“ vzápětí dodal.