„Tato epická bouře neustále představuje bezprostřední nebezpečí. Hladiny řek neustále rostou a mohou způsobit rozsáhlé záplavy,“ upozornil severokarolínský guvernér Roy Cooper. Příkladem je pobřežní město Wilmington, které vodní masy odřízly od okolí.

„Katastrofické povodně a tornáda si neustále vybírají svou daň na lidských životech a majetku,“ upozornil Cooper na pondělní tiskové konferenci. „Některé oblasti Severní Karolíny stále ještě to nejhorší teprve čeká. Pro náš stát je to monumentální pohroma.“
Povodně i tornáda
Florence během pondělí zeslábl na úroveň tropické deprese s rychlostí větru dosahující 45 kilometrů za hodinu. Národní meteorologická služba varovala před rozsáhlými záplavami, které dnes večer zasáhnou povodí řeky Cape Fear nedaleko města Fayetteville v Severní Karolíně.
Severokarolínské úřady zachránily před stoupajícími hladinami více než 900 lidí a okolo 14 tisíc obyvatel stále zůstává bez domova v nouzových přístřešcích. Americký prezident Donald Trump vyhlásil v některých okresech stav katastrofy a uvolnil z federálních prostředků finance na likvidaci škod.

„Víme, že budeme potřebovat výraznou pomoc z federálních zdrojů. Již nám přislíbili finance,“ potvrdil guvernér Cooper s odkazem na rozhovor s tajemníkem ministerstva vnitřní bezpečnosti Spojených států Kirstjenem Nielsenem.
Na území státu od pondělí platí varování před výskytem tornád. Jedno z nich podle místních médií zasáhlo město Elm City a způsobilo rozsáhlé škody na budovách a elektrickém vedení.
Jeden z nejdražších
Podle analytiků ze společnosti Moody's Analytics se škody způsobené tropickou cyklonou mohou vyšplhat až na 22 miliard dolarů, v přepočtu více než 465 miliard korun. To by podle rádia NPR Florence zařadilo mezi 10 nejnákladnějších hurikánů americké historie.
