„Tato epická bouře neustále představuje bezprostřední nebezpečí. Hladiny řek neustále rostou a mohou způsobit rozsáhlé záplavy,“ upozornil severokarolínský guvernér Roy Cooper. Příkladem je pobřežní město Wilmington, které vodní masy odřízly od okolí.

Tajfun Mangkhut dorazil do Hong Kongu.
Tajfun Mangkhut má již 78 obětí. Počet ale poroste, desítky lidí se pohřešují

„Katastrofické povodně a tornáda si neustále vybírají svou daň na lidských životech a majetku,“ upozornil Cooper na pondělní tiskové konferenci. „Některé oblasti Severní Karolíny stále ještě to nejhorší teprve čeká. Pro náš stát je to monumentální pohroma.“

Povodně i tornáda

Florence během pondělí zeslábl na úroveň tropické deprese s rychlostí větru dosahující 45 kilometrů za hodinu. Národní meteorologická služba varovala před rozsáhlými záplavami, které dnes večer zasáhnou povodí řeky Cape Fear nedaleko města Fayetteville v Severní Karolíně.

Severokarolínské úřady zachránily před stoupajícími hladinami více než 900 lidí a okolo 14 tisíc obyvatel stále zůstává bez domova v nouzových přístřešcích. Americký prezident Donald Trump vyhlásil v některých okresech stav katastrofy a uvolnil z federálních prostředků finance na likvidaci škod.

Hurikán Florence způsobil rozsáhlé záplavy, ty nejhorší však teprve přijdou
Hurikán Florence zabil už 18 lidí. Deště potrvají týden, blíží se další záplavy

„Víme, že budeme potřebovat výraznou pomoc z federálních zdrojů. Již nám přislíbili finance,“ potvrdil guvernér Cooper s odkazem na rozhovor s tajemníkem ministerstva vnitřní bezpečnosti Spojených států Kirstjenem Nielsenem. 

Na území státu od pondělí platí varování před výskytem tornád. Jedno z nich podle místních médií zasáhlo město Elm City a způsobilo rozsáhlé škody na budovách a elektrickém vedení. 

Jeden z nejdražších

Podle analytiků ze společnosti Moody's Analytics se škody způsobené tropickou cyklonou mohou vyšplhat až na 22 miliard dolarů, v přepočtu více než 465 miliard korun. To by podle rádia NPR Florence zařadilo mezi 10 nejnákladnějších hurikánů americké historie.

Řáděním tropické bouře Florence trpí i zvířata.
Bouří netrpí pouze lidé. Záchranáři v Severní Karolíně evakuovali stovku zvířat