K pátečním sebevražedným atentátům na vojenské, policejní a církevní cíle v severovýchodní Nigérii se přihlásila radikální muslimská sekta Boko Haram. Červený kříž v neděli potvrdil, že útoky si vyžádaly přes stovku obětí.

Dalšími možnými terči útoků sekty jsou podle amerických diplomatů hotely Hilton, Nicon Luxury a Sheraton v nigerijské metropoli Abuja. V nich často pobývají diplomaté, politici a podnikatelská elita země bohaté na ropu.

Americká ambasáda uvedla, že útoky by se mohly odehrát právě během muslimského svátku oběti íd al-adhá, jenž začal v neděli. Americkým diplomatům a pracovníkům velvyslanectví bylo doporučeno, aby se zmíněným hotelům vyhýbali.

Západní výchova je svatokrádež

Sekta Boko Haram, jejíž název znamená „západní výchova je svatokrádež“, od začátku roku jen na severu Nigérie při bombových útocích a úkladných vraždách podle statistiky AP zabila více než 240 lidí. Podle agentury se sekta rozpadla do tří frakcí, z nichž ta nejradikálnější vyjednávání odmítá a je v kontaktu se severoafrickou větví teroristické sítě Al-Káida a pravděpodobně i se somálským islamistickým hnutím Šabáb.

Obyvatelstvo téměř 155milionové Nigérie se v zásadě dělí na muslimy, kteří jsou soustředěni hlavně na severu země, a křesťany na jihu. Často ale dochází ke střetům mezi oběma skupinami, které se dělí i etnicky.