Až dosud Zijlstra uváděl, že se schůzky s lídrem Ruské federace před 12 lety zúčastnil jako zaměstnanec britsko-nizozemské ropné společnosti Royal Dutch Shell. Dále prohlašoval, že Putin na setkání zahrnul pod Velké Rusko také Bělorusko, Ukrajinu a pobaltské státy Estonsko, Lotyšsko a Litvu.

Podle odhalení listu De Volkskrant si však Ziljstra špatně vyložil Putinovy výroky na základě e-mailu bývalého šéfa ropné společnosti Shell Jeroena van der Veera, který na schůzce doopravdy byl.

Odstupující ministr zahraničí v dopise zaslaném do redakce deníku De Volkskrant vysvětlil, že slova ruského prezidenta považoval za „tak geopoliticky důležitá“, že se je rozhodl zveřejnit. Lží, že je slyšel osobně, prý jen chránil svůj zdroj.

Premiér Nizozemska Mark Rutte považuje Zijlstrovo jednání za „velkou chybu”. Ještě v pondělí ale o jeho odchodu z vlády neuvažoval.

Zijlstru nicméně kritizovali členové opozičních i koaličních stran. Přiměli ho podat vysvětlení v parlamentu a následně ho donutili rezignovat.

Ruské velvyslanectví okamžitě přišlo s prohlášením, že „Ziljstrovo tvrzení neobstojí vůči žádné kritice a bylo pouze určeno k šíření falešných představ o ruských záměrech“.

V dokumentu ruské ambasády také stojí: „Rusko je obviňováno z šíření dezinformací. Nizozemští představitelé však neustále přicházejí s neopodstatněnými tvrzeními. Není to snad příklad falešných zpráv, namířených proti naší zemi?“

Vztahy obou zemí jsou v současnosti mimořádně napjaté. Vyostřily se roku 2014 po sestřelení letadla malajsijských aerolinek nad východní Ukrajinou, na jehož palubě zahynulo 196 Nizozemců.

Stroj byl sestřelen raketovým systémem Buk pocházejícím z ruského území, které v té době měli pod kontrolou proruští povstalci. Moskva jakýkoliv podíl na tragédii popírá.