"Jeho stav je stabilní, ale není mimo ohrožení života," uvedlo tiskové oddělení nizozemské vlády. Podle lékařů z univerzitní kliniky v Innsbrucku, kde je zraněný hospitalizován, bude o jeho další prognóze možné mluvit teprve za několik dnů. Za 43letým princem do nemocnice přijela jeho matka a manželka.

Neštěstí se stalo brzy odpoledne, když Johan Friso s dalšími třemi lidmi lyžoval v prostoru mimo sjezdovku v oblasti luxusního lyžařského střediska Lech am Arlberg.

Uvolnila se pod ním 30 metrů široká a 40 metrů dlouhá vrstva sněhu. Záchranářům trvalo 20 minut, než se jim podařilo Johana Frisa ze sněžného závalu vytáhnout. Pomohla jim k tomu speciální vysílačka, kterou měl princ na sobě. Na místě zasahoval vrtulník, který zraněného převezl do nemocnice do Innsbrucku.

Porušil nejvyšší stupeň varování

V oblasti panoval druhý nejvyšší stupeň lavinového nebezpečí. Rakousko v posledních dnech zasypaly přívaly sněhu, po příchodu oteplení padají laviny. Starosta střediska Lech am Arlberg řekl, že v takové situaci bylo rozhodnutí vydat se na neznačený svahu "velmi zvláštní".
Nizozemský premiér Mark Rutte vzkázal princovým příbuzným do Rakouska, že "všichni Nizozemci s nimi velmi soucítí".

Princ Johan Friso, o kterém agentura DPA píše jako o přátelském a inteligentním, ale plachém člověku, je druhým nejstarším synem nizozemské královny, následnického práva se ale kvůli kontroverzím, které vyvolala volba jeho životní partnerky, vzdal. V roce 2004 si tento vystudovaný ekonom vzal za ženu Mabel Wisseovou Smitovou, která v minulosti udržovala kontakty s jistým nizozemským narkobaronem. Mají spolu dvě malé dcery.

Nizozemská královská rodina v Lechu tráví zimní dovolenou už dlouhá léta. Podle agentury APA je královna Beatrix hostem v tomto horském středisku už po sedmačtyřicáté. Tradicí je také to, že bydlí v pětihvězdičkovém hotelu jménem Gasthof Post. Za zimními radovánkami se do Lechu vydávají i jiné známé osobnosti, byla mezi nimi třeba britská princezna Diana nebo hollywoodský herec Tom Cruise.

Podle agentury APA do Rakouska přicestovali bratři prince Johana Frisa, tedy následník trůnu Willem-Alexander i nejmladší z trojice bratrů princ Constantijn. Krátce po 20:00 SEČ údajně přistálo letadlo s bratry a jejich manželkami v Sankt Gallenu ve východním Švýcarsku, odkud pokračovali do Rakouska zřejmě autem. Cesta z malého švýcarského letiště do Insbrucku přitom trvá zhruba 2,5 hodiny, uvedla APA.