Pohraniční válka mezi Etiopií a Eritreou vypukla v roce 1998. Po dvouleté ostré fázi bojů přešel etiopsko-eritrejský konflikt do vleklého hraničního sporu. Vztahy obě země obnovily v červenci 2018.

"Nobelova cena za mír za tento rok byla udělena etiopskému premiérovi Abiy Ahmedovi za jeho úsilí o dosažení míru a ve prospěch mezinárodní spolupráce, zvlášť pak za jeho odhodlanou iniciativu vyřešit pohraniční konflikt se sousední Eritreou," uvedl Nobelův výbor. "Jsme hrdí jako národ," napsala v reakci na udělení prestižního ocenění premiérova kancelář.

Etiopský premiér Abiy Ahmed a eritrejský prezident Isaias Afewerki
Průlomová schůzka po dvaceti letech? Etiopský premiér jedná v Eritreji o míru

Zástupci norského Nobelova výboru letos vybírali z 301 kandidátů: 223 jednotlivců a 78 organizací. Za největší favoritkou na zisk ocenění byla označována švédská školačka Greta Thunbergová, která inspirovala celosvětovou studentskou kampaň, jejímž cílem je přimět politiky k důslednější ochraně klimatu a snižování emisí.

Greta Thunbergová
Získá Greta Thunbergová Nobelovku? Výbor čeká obtížné rozhodnutí, míní Reuters

V loňském roce si Nobelovu cenu odnesli konžský lékař Denis Mukwege a aktivistka irácké komunity jezídů Nadja Muradová za boj proti sexuálnímu násilí jako zbrani ve válkách.

Předposlední Nobelova cena

Cena za mír je předposlední Nobelovou cenou, která byla letos ohlášena. Postupně byli tento týden oznámeni laureáti ocenění za lékařství, fyziku, chemii a také držitelé Nobelovy ceny za literaturu za rok 2018 a 2019. V pondělí se veřejnost dozví jméno nositele letošní ceny za ekonomii.

Polská spisovatelka Olga Tokarczuková
Nobelovky za literaturu jsou rozdány. Cenu dostali Tokarczuková a Handke

Vedle medaile a diplomu na laureáty Nobelových cen čeká i finanční prémie, která letos stejně jako loni činí devět milionů švédských korun (21,4 milionu korun českých). Ocenění budou jako každý rok předána v den výročí Nobelovy smrti 10. prosince - cena za mír v Oslu a zbývající ve Stockholmu.