Skupina se vydala na západ od ruských hranic připomenout si 70. výročí osvobození od nacismu, západní státy však Noční vlky podezírají z propagace politiky prezidenta Vladimira Putina.

„Nepřekročí hranici v souvislosti s tím, že nesplňují podmínky vjezdu na polské území," řekl novinářům mluvčí pohraniční služby Dariusz Sienicki. Podle vůdce ruské motocyklové kolony Andreje Bobrovského zakázaly polské úřady vjezd jednotlivě každému ze členů kolony, a to údajně bez objasnění příčin. Bobrovskij vyslovil domněnku, že motorkáři „byli zařazeni do sankčního seznamu".

Deset motocyklistů se na hraničním přechodu Terespol obrátilo zpět a zamířilo do běloruského pohraničního města Brestu. V úterý v poledne tam podle ruské agentury TASS chtějí uspořádat tiskovou konferenci.

Prohlídka na hranicích

Prohlídka na polském hraničním přechodu trvala podle ruských i polských novinářů několik hodin a byla velmi podrobná. Každý z členů kolony byl prý podroben „křížovému výslechu" za přítomnosti čtyř polských úředníků. Pohraničníci se zajímali o cíl a důvod cesty, o místa nocování a počet účastníků výpravy.

Na polské straně hranice čekaly ruské kolegy polští motorkáři, kterých byla podle agentury TASS víc než stovka. „Jestli Nočním vlkům třeba jen zkřiví vlas na hlavě, bude to pro nás ostuda. V Polsku jsou všichni bikeři našimi hosty, musíme jim pomáhat a bránit je," řekl ruským novinářům jeden z polských motocyklistů. Dodal, že pokud se výprava Nočních vlků Evropou neuskuteční, pojedou polští motorkáři po bojové cestě Rudé armády sami místo nich.

Polská média nevylučují, že navzdory zákazu někteří členové ruského klubu Noční vlci do Polska proniknou, případně se už v zemi nacházejí. Mluvčí pohraniční stráže Agnieszka Goliasová polskému serveru Fakt řekla, že ne všichni ruští motorkáři jsou členy tohoto gangu a polské úřady nemají žádnou možnost, jak jejich klubovou příslušnost prověřovat.

Setkání u památníku

Od hranice chtěli Rusové ještě dnes odpoledne dojet do Varšavy, kde plánovali položit květiny u hrobu neznámého vojáka na Pilsudského náměstí a chtěli rovněž uctít památku Poláků zavražděných v roce 1943 při takzvaném Volyňském masakru. O život tehdy ukrajinští nacionalisté připravili na území obsazeném německým wehrmachtem několik desítek tisíc Poláků, ale i Rusů, Židů a příslušníků dalších národností včetně Čechů.

U volyňského památníku se měli ruští motorkáři setkat odpoledne kolem 16:00 SELČ. Právě tam se zřejmě podle polských novinářů ukáže, zda a kolika Rusům se podařilo hraniční kontrolou projít a přes bělorusko-polskou hranici přejet.

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek dnes novinářům řekl, že jeho úřad nemá seznamy Nočních vlků, podle kterých by srovnali podané žádosti o víza. Nemá proto informace, kolik se jich do Polska, respektive do Česka chystá.

„Jsme svobodná země. Pokud k nám někdo dorazí jako fyzická osoba, tak nemáme důvod vůči němu zakročovat, pokud přijel navštívit tuto zemi třeba i v souvislosti s připomenutím si výročí osvobozování této země," řekl Zaorálek.

Je ale podle něj důležité, že pokud by se jednalo o větší skupinu, musela by dodržovat všechny patřičné zákony, aby nekomplikovala provoz nebo život v obcích a městech. Dodal, že Rusové požádali o policejní ochranu. S jejím přidělením by prý Zaorálek nesouhlasil, připadá mu to nadbytečné. Patřičná povolení řeší také ministerstvo dopravy.

Německá ministerstva vnitra a zahraničí už dříve oznámila, že v případě hrozby ohrožení veřejného pořádku mají úřady právo zabránit cizincům vstoupit do země.

Německo, kde chtějí Noční vlci 9. května svou cestu ukončit, nechce vpustit ruské motorkáře do země. „Vedoucím představitelům Nočních vlků bude zabráněno ve vstupu do země. Víza, která získali na základě podání falešných informací, byla zrušena," citoval dnes deník Rheinische Post zdroj blízký německé vládě.