Malá romská komunita v Norsku, která čítá kolem 500 členů, usilovala o kompenzace od 90. let.

Norská vláda v únoru zveřejnila zprávu, kterou si nechala vypracovat odborníky a podle níž byl řadě norských Romů ve 30. letech minulého století po vycestování do zahraničí odepřen opětovný vstup na území Norska. Zpráva jmenuje 62 konkrétních Romů, kteří nakonec zahynuli v nacistických koncentračních táborech poté, co jim nebylo dovoleno vrátit se z ciziny do Norska.

Také přeživším koncentračních táborů vláda v Oslu neumožňovala po válce návrat do Norska až po dobu deseti let, píše se ve zprávě Centra pro studium holocaustu a náboženských menšin.

Norská předsedkyně vlády Solbergová tato opatření označila za „rasistickou, vyčleňující politiku".

„Je načase morálně zúčtovat s temným obdobím našich dějin. Stát přiznává svou odpovědnost za chyby, které byly učiněny, a za křivdy na norských Romech," uvedla Solbergová v prohlášení.

Údaje z 20. let minulého století ukazují, že v Norsku tehdy žilo kolem 100 až 150 Romů. O tom, co se s romskou populací stalo během německé okupace Norska v letech 1940–1945, ale bude zapotřebí podrobnějšího výzkumu, konstatovalo Centrum pro studium holocaustu a náboženských menšin.

Solbergová slíbila, že pravicová koaliční vláda zaplatí postiženým odškodné, bude ale ještě nutné ve spolupráci se zástupci romské komunity zjistit další podrobnosti o vývoji tehdejších událostí.